Lokalizacja: WrotaRozwoju.pl » Ezoteryka » Sny

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 wrz 2012, o 12:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 wrz 2012, o 21:54
Posty: 64
Podziękowań: 13
Sen to jeden z najprzyjemniejszych stanów. Upragnione położenie się do łóżka czy wylegiwanie się do późna w dzień wolny to chwile, o których marzy wielu z nas. Jednak sen to również jedno z najmniej zbadanych zjawisk, jego sens jest często niejasny, ponieważ znajduje się w podświadomości.
Obrazek
Sen to przecież nie tylko przyjemność. Wielu z nas pamięta obrazy z dzieciństwa - potwory goniące w ciemnym lesie, niemożność obudzenia się z koszmaru. To wcale nie są najbardziej przerażające sytuacje, jakich możemy doświadczyć, leżąc we własnym łóżku. Często, zupełnie nieświadomi, wykonujemy o wiele bardziej irracjonalne rzeczy, wywołujące lęk w osobach postronnych.

Oto 10 najdziwniejszych zaburzeń snu. Które z nich odczuliśmy na własnej skórze?

10. Lunatykowanie
Obrazek


Szacuje się, że skłonności do lunatykowania ma 18 procent populacji. Przypadłość polegająca na chodzeniu i wykonywaniu różnych czynności w trakcie snu wynika z zaburzeń układu nerwowego. Lunatyk potrafi wstać, chodzić, ubrać się, a jego oczy pozostają otwarte, mimo że wciąż śpi. Co więcej, osoba lunatykująca może nawet zacząć czytać książkę, chociaż jest tego zupełnie nieświadoma.

Przypadłość raczej nie jest groźna, choć zdarzały się przypadki morderstw czy samobójstw popełnionych we śnie. Zazwyczaj nie dochodzi jednak do takich sytuacji, a z lunatykowania po prostu się wyrasta. Warto przywołać znany mit polegający na tym, że nie wolno budzić lunatyka. Jest on wyssany z palca - osobie wybudzonej ze snu nic nie może się stać, poza chwilową dezorientacją.

9. Bruksizm
Obrazek

Tak zwane zgrzytanie zębami, czyli tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń snu. Jego główną przyczyną jest stres, który dotyka coraz większą ilość osób. Skutki bruksizmu mogą być dość groźne - zniszczone szkliwo, rozchwianie zębów w szczęce, zmiany w stawach żuchwowych. U 10 procent osób cierpiących na tę przypadłość pojawia się ból szczęki oraz głowy.

Nie ma skutecznego leku na tę dolegliwość. Czasami trzeba stosować leki uspokajające lub przejść psychoterapię. Dla najciężej chorych lekarze polecają noszenie specjalnych zabezpieczeń na zęby lub zastrzyki z botoksu

8. Koszmary
Obrazek

Wyobraźnia lubi płatać nam figle i to ona często jest odpowiedzialna za niesamowite obrazy, jakie śnimy. Spadanie, uciekanie przed potworem, śmierć bliskiej osoby to jedne z najczęstszych tematów koszmarów. Marzenia senne występują w Fazach REM, które pojawiają się okresowo i trwają maksymalnie 30 minut. Jeśli jednak przejmiemy się tymi historiami, mamy problem z ponownym zaśnięciem.

Według badań, najczęściej koszmary pojawiają się u nastolatków i dzieci powyżej pięciu lat (u niektórych nawet raz na tydzień). Młodsi i starsi mają koszmary trochę rzadziej.

7. Bezdech
Obrazek

Objawy tego zaburzenia snu mogą przyprawić o zawał. Gdy nagle widzimy, że nasz partner przestaje oddychać i to na dobrych kilka sekund, można naprawdę się przerazić. Co gorsza, bezdech śród senny może pojawić się nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Dziwna przypadłość czasami okazuje się groźna. Najdobitniejszym tego przykładem jest choroba zwana klątwą Ondyny wiążąca się z zatrzymaniem oddechu we śnie. Chorzy muszą stosować wspomaganie wentylacji, żeby nie umrzeć. Nie mogą także pić alkoholu, który hamuje ośrodek oddechowy i w ten sposób może wywołać śpiączkę lub nawet śmierć.

6. Zespół Kleinego-Levina
Obrazek

Ta dość rzadka przypadłość występuje głównie u chłopców w okresie dojrzewania. Jej objawy są dość nietypowe. Najważniejszy to duże zapotrzebowanie na sen, czasem nawet 20 godzin na dobę. Do tego dochodzi niepohamowany apetyt oraz pobudzenie seksualne.

Bardzo trudno jest leczyć to dziwne zaburzenie. Najczęściej podaje się leki pobudzające, które mają walczyć z nadmierną sennością utrudniającą normalne życie. Całe szczęście w większości przypadków przypadłość ustępuje z biegiem czasu.

5. Mówienie przez sen
Obrazek

To zaburzenie pojawia się u większości ludzi niezależnie od wieku czy płci. Jednak potrafi wzbudzić przerażenie. Zazwyczaj śpiący bełkocze, ale czasami zdania mają sporo sensu. Niektórzy ludzie potrafią nawet prowadzić całą rozmowę i logicznie odpowiadać na pytania.

Mówienie przez sen nie jest niebezpieczne, nie leczy się go też ani nie zapobiega mu w żaden sposób. Problemem dla osób, które mówią przez sen może być to, że niektórzy ludzie dowiedzą się czegoś, czego nie powinni wiedzieć albo nawet wyciągną informacje, korzystając z nieświadomości swojego rozmówcy.

4. Paraliż przysenny
Obrazek

To jedna z najbardziej przerażających przypadłości. Pojawia się na początku lub na końcu fazy snu i charakteryzuje się niemożnością wykonania jakiegokolwiek ruchu mimo poczucia wybudzenia. Osoba leży jak sparaliżowana i nie może się poruszać, nic powiedzieć ani otworzyć oczu. Bardzo często można doświadczyć w tym czasie halucynacji, pojawia się wrażenie dzwonienia w uszach i nacisku na klatkę piersiową. Ludzie doświadczający paraliżu sennego mają wrażenie, że ktoś stoi w ich pokoju. Osoby, u których ta przypadłość występuje często i z dużą intensywnością mówią, że czują się tak, jakby umierały.

Przyczyny paraliżu sennego nie są do końca jasne. Przypuszcza się, że bezpośrednio mogą na niego wpływać nierówny rozkład snu, stres, przyjmowanie leków antydepresyjnych czy nadużywanie alkoholu. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość bardzo rzadka. Szacuje się, że choć raz w życiu mogło jej doświadczyć 50 procent populacji.

3. Zespół niespokojnych nóg
Obrazek

Ta nietypowa przypadłość dotyczy 10 procent społeczeństwa. Pewnie wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że ją ma. Zespół niespokojnych nóg charakteryzuje się nieodpartą chęcią poruszania jakąś częścią swojego ciała. Najczęściej są to nogi, ale niektórzy ruszają także rękami czy tułowiem.

Przymus ruchu nie jest taką błahą przypadłością, jak się pozornie wydaje. Skutecznie uniemożliwia spokojny sen i wywołuje bezsenność.

2. Nocne lęki
Obrazek


Z pewnością każdy z nas miał takie uczucie - śnił mu się koszmar i bardzo chciał się obudzić. Ale nie było to takie proste. Osoby cierpiące na lęki nocne nie są w stanie odzyskać świadomości. Często siadają z otwartymi oczami i krzyczą z przerażenia, a mimo to wciąż śpią. Po krótkiej chwili chorzy w końcu spokojnie zapadają w sen.

Kontrowersję stanowi to, czy trzeba wybudzać kogoś, kto znajduje się w tym nietypowym stanie. Często osoba mająca nocne lęki nerwowo odpycha innych ludzi, którzy znajdują się obok niej. Czasami po prostu nie sposób jej obudzić.

1. Seksomnia
Obrazek

Seksomnia, czyli tak zwany zespół Morfeusza, to odmiana lunatykowania charakteryzująca się dziwnymi objawami. Najważniejszym z nich jest popełnianie aktów seksualnych podczas snu. Osoba mająca tę przypadłość jest tego zupełnie nieświadoma.

Nietrudno się dziwić, że chorzy często mają problemy ze znalezieniem pomocy. Nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak seksomnia. Poza tym uważają, że ktoś może stwierdzić, że robią to świadomie. Trudno im także utrzymać przypadłość pod kontrolą. Pewien Brytyjczyk został oskarżony o trzykrotny gwałt, który popełnił właśnie w stanie seksomnii. Dzięki trafnej diagnozie został oczyszczony z zarzutów.

Źródło:
-niewiarygodne.pl


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL