Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sie 2013, o 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2013, o 10:40
Posty: 28
Podziękowań: 12
Dobra, teraz spróbuję napisać coś od siebie. <3

Mnemotechnika lub inaczej nazywana mnemonika to metody, które umożliwiają szybsze zapamiętywanie rzeczy, które nie raz sprawiły Ci problem. Nie możesz zapamiętać wzoru? Nie możesz zapamiętać w jakie miejsca musisz się dzisiaj udać? Nawet lista zakupów sprawia Ci niemały problemy, przy próbie jej odtworzenia? To mnemotechniki są właśnie dla Ciebie!
Z faktów historycznych: W Starożytności już (za twórcę uważa się Symonidesa z Keos, który stosował technikę "pałacu pamięci") zauważono, że zapamiętywanie jest o wiele łatwiejsze, gdy informacje wywołują w nas skojarzenia albo emocjonalne reakcje.
Według prostego faktu:

Cytuj:
Nasze mózgi są ewolucyjnie przystosowane do zapamiętywania bardzo skomplikowanych modeli informacji, które składają się z wielowymiarowych obrazów. W przypadku ważnego dla nas wspomnienia, z łatwością jesteśmy w stanie przypomnieć sobie towarzyszące mu emocje, kolory, zapachy, czy dźwięki. O wiele trudniej jest nam za to zapamiętać spisane, suche fakty.


Kilka faktów o zapamiętywanych obrazach!
1. Zapamiętujemy o wiele lepiej pozytywy. W przypadku negatywów - nasz mózg może się zbuntować i niechętnie chcieć to wspomnieć.
2. Żywe, kolorowe i pełne wrażeń zmysłowych ilustracje - o wiele łatwiej zapamiętać niż te szare i nudne. Dzieje się tak, gdy mózg się nudzi jego wydajność spada.
3. Wszystko co PRZESADZONE, PRZEŚMIANE, a nawet WYKORZYSTUJĄCE NAWIĄZANIA DO SEKSU zapamiętuje się o wiele szybciej, bo nawiązują do emocjonalnych reakcji.

Mnemotechnika dzieli się też na dwa typy: prostą i złożoną (wykorzystującą wyobraźnie).
Prosta mnemotechnika to:
- pierwsze litery (symbole kierunków świata, np: North, East, South, West, czytane zgodnie z ruchem wskazówek zegara - można to więc interpretować: Na Ekranie Siedzi Wrona
- Akronimy, czyli tzw. skrótowce.
*Akronimy dzielimy jeszcze na
*Znaczące: np. HOMES - z angielskiego: domy. Oznaczają one: Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie (Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior).
Nieznaczące: np. MIGOSEPP, gałęzie psychologii (medyczna, indywidualna, genetyczna, ogólna, społeczna, edukacyjna, przemysłowa, prawnicza).
Btw - akronimy i pierwsze litery to, to samo. Jakby nie było.
- Wierszyki: np układ kości nadgarstka: Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci, na trapezie, trapeziku wisi główka na haczyku.
- Układy skojarzeniowe: np. rok założenia Rzymu: Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym (753).
- Cyfry reprezentowane przez słowa o określonej liczbie liter (jaka nazwa xD): np. wartość liczby pi (3,14159): "Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry, ten zdoła" lub "Był i jest i długo sławionym ów będzie, który kół obwód średnicą wymierzył" lub "Żąć i orać w dzień zawzięcie".
- Gra słów, czyli figura stylistyczna polegająca na użyciu tych samych lub podobnie brzmiących wyrazów celem uzyskania odmiennych znaczeń, nastrojów i funkcji. Gra słów bywa stosowana dla osiągnięcia efektów dramatycznych lub żartobliwych. *brak przykładu*

Złożone mnemotechniki:
- Technika lokacji: Słowa jako miejsca lokacji - zastąpienie cyfr obrazami o adekwatnym kształcie lub brzmieniu (np. dwa - łabędź, drwa), zastąpienie liter alfabetu prostymi słowami zaczynającymi się na adekwatne głoski.
- Główny system pamięciowy: zaawansowany system mnemoniczny, w którym cyfry zamienione są na poszczególne głoski alfabetu fonetycznego, dzięki czemu można budować łatwe do wizualizacji słowa. Więcej tutaj
- Wcześniej wymieniony sposób budowania pałacu pamięci.

Metoda ogniw
Metoda ta polega na łączeniu różnych pozycji z listy za pomocą skojarzeń, tworząc w ten sam sposób łańcuch. Minusem tutaj jest, że jak zapomnisz jedną pozycje to nie pamiętasz następujących po niej. Np. jak łańcuch wyglądał: mąka - chleb - makaron - keczup. Zapomnisz o chlebie, to automatycznie nie pamiętasz o makaronie i keczupie.
Od metody ogniw pochodzi metoda narracji, która polega na tworzeniu krótkiej historyjki zamiast kojarzenia ze sobą informacji.
Metoda narracji sama w sobie jest też przydatna. Jeśli mamy listę zakupów, której nie możemy zapamiętać za pomocą ogniw, to tworzymy historyjkę. Przykład:
Cytuj:
Przykładowo - próbujemy zapamiętać listę zakupów: mleko, jabłka, płyn do mycia naczyń, kawa, Coca Cola, jedzenie dla psa. Prosta historia z wykorzystaniem tych przedmiotów może brzmieć tak:

Była sobie krowa, która jadła zielone jabłka i przez to zamiast mleka dawała zielony płyn do mycia naczyń. Pewnego razu najadła się ziaren kawy i zamiast płynu zaczęła dawać Coca Colę. Rolnik nie potrzebował takiej krowy i przerobił ją na jedzenia dla psa.

Jaki happy end, btw.
Historyjka absurdalna, ale dzięki temu łatwiej się ją zapamięta.
Imponujący fakt!: Najlepiej, aby w skojarzeniach używać słów i wyrażeń, które mają dla nas jakiejś osobiste znaczenia.
Dodatek: Jeśli historia w metodzie narracji jest zbyt skomplikowana to nic nie wyjdzie z tej mnemotechniki. Metoda ogniw jest również zawodna, gdy musimy zapamiętać dokładną kolejność faktów.

Metoda haków
Dlatego, gdy mamy zapamiętać dokładność kolejność faktów - korzystamy z metody faktów. Tutaj kolejność faktów ma zasadnicze znaczenie. Jednak za razem wymaga trochę więcej wysiłku niż metoda ogniw, ale sprawia to, że bardzo trudno pomylić kolejność zapamiętywanych faktów lub, co gorsza, pomylić, któryś z nich.

Co na początek?
Należy pierw przypisać obrazy (słowa, dość proste, obrazowe) do kolejnych cyfr i liczb. Można to zrobić za pomocą rymów (aby treść w końcowym efekcie rymowała się) lub reprezentacji wizualnych.
Zrobimy listę od 1 do 10.
1 – kij; 2 – łabędź; 3 – piersi; 4 – krzesło; 5- hak; 6 – wisienka; 7 – kosa; 8 – bałwan; 9 – balon; 10 – miecz i tarcza.
Załóżmy, że tak to wygląda. Są to nasze haki. Czyli jakiejś słowa, obrazy, które przypisaliśmy do kolejnych cyfr.
Teraz zadanie, dajmy, że musimy zapamiętać planety naszego układu od najbliżej do najdalej od Słońca.

1 – uderzamy z całej siły wielkim kijem bejsbolowym w małą piłkę z napisem Merkury, która mimo to spada bardzo blisko;
2 – piękna Wenus leci na łabędziu przez kosmos;
3 – Matka Ziemia przytula nas do piersi;
4 – na starym krześle siedzi nasz dziadek z marsową miną;
5 – wielki Jowisz wisi w kosmosie na malutkim haczyku;
6 – z samego środka Saturna wyrasta szypułka z listkiem i planeta zamienia się w wielką wisienkę;
7 – śmierć ścięła Uran kosą i jego prochy przechowywane są w urnie;
8 – zamiast ze śniegu, bałwan ulepiony jest z dwóch kul morskiej wody, to bałwan morskiego boga Neptuna;

Planet jest tylko 8, dlatego też nie zużyliśmy ich wszystkich.

Reasumując: Mnemotechnika to bardzo szeroka dziedzina, dla której stworzono takie metody jak: metoda alfabetu, metoda podróży, system rzymskiego pokoju. Niektóre metody wykorzystują akronimy. Inne korzystają z metody zastępowania cyfr słowami o odpowiedniej liczbie liter (tak jak w przykładzie z liczbą pi). Wiele z tych metod zapoczątkowano już w starożytnej Grecji i Rzymie, bo przecież nawet filozofowie mieli problem czasem z pamięcią. :3 Dlatego też - zabawa z tym mnemotechnikami nie jest tylko sposobem na trudne zapamiętania sekwencje danych, to też bardzo dobre ćwiczenie poprawiające zdolności mózgu.

Opracowano na podstawie:
- Wikipedia.
- Fiszkoteka.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 gru 2013, o 17:11 

Dołączył(a): 4 gru 2013, o 17:05
Posty: 2
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękowań: 0
Mnemotechniki jak najbardziej polecam - jest ich sporo.

Początkowo to czarna magia ale jak się nauczymy to są efekty.
A z afirmacjami do nauki miał ktoś do czynienia?

_________________
Ezoteryka :)


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL