[ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 5 Kielichów
PostNapisane: 14 sty 2013, o 22:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 22:31
Posty: 2339
Podziękowań: 1255
PIĄTKA KIELICHÓW (PUCHARÓW)

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
Piątka Pucharów czyli każdy krok może być fałszywy i ostatni

Na Piątce Pucharów w talii Arthura Waite'a wyobrażony jest mężczyzna w czerni, ponuro patrzący na pięć przewróconych pucharów. Piątka w numerologii jest liczbą pasji, emocjonalnych burz i cierpienia. W tarocie piątki (na różne sposoby) wyrażają ideę przemocy, przemiany i oporu. Każda z czterech piątek mówi o tym, że osiągnięto kres, że bliski jest skraj przepaści, a nadchodząca Wielka Przemiana (którą symbolizuje karta Śmierć) wcale nie będzie radosnym wydarzeniem.

Tu trzeba koniecznie dodać, iż nie jest tak, że kolejne karty Małych Arkanów wynikają jedna z drugiej, że są ustawione w liniowym porządku. Przeciwnie, sąsiednie karty - tak jak sąsiednie znaki w zodiaku - raczej kontrastują ze sobą. Po piątkach przyjdą szóstki, które znowu będą emanować zadowoleniem.

Wielki Mag, Aleister Crowley, Piątkę Pucharów zatytułował: Rozczarowanie, zaś astrologicznie karta ta przypominała mu Marsa w Skorpionie. Twierdził, iż symbolizuje ona rozkładającą siłę żywiołu wody i kojarzy się z martwymi wodami pustynnych słonych jezior.

(Na poziomie materialnym rzeczywiście karta ta często zapowiada kłopoty z wodą: pękanie rur, zalanie mieszkania, powódź, tonięcie.)

Piątka Pucharów oznacza przewrażliwienie (czy też nadwrażliwość), histerię; lękamy się, ale nie do końca wiadomo, czy niebezpieczeństwo jest realne, czy też to tylko nasze wewnętrzne stany lękowe. Ale również ta karta znaczy, że każdy nasz krok może być fałszywy - i ostatni.

Piątka Pucharów zwraca także uwagę, że potężny jest w nas pęd do autodestrukcji: że coś w nas chce własnej klęski, że sami sobie źle życzymy - gnani jakąś wewnętrzną psychiczną siłą, sami sobie wymierzamy karę!

Jak wszystkie karty z serii Pucharów, również Piątka mówi o tym, że silne są nasze emocjonalne związki z ludźmi. Czy znacie stan paniki, kiedy ludzie w pewnej grupie nawzajem zarażają się swoim niepokojem? To też jest stan Piątki Pucharów. Albo kiedy kochankowie nawzajem dręczą siebie swoimi niezaspokojonymi uczuciami? To także przedstawia ta karta.

Można zapytać, czy Piątka Pucharów ma jakieś pozytywne cechy? Ależ tak! Znane jest zjawisko straceńczej odwagi. Często ludzie widząc, że kres jest nieuchronny (kres nie tylko życia, ale także miłości, podróży czy przedsięwzięcia w interesach) - rzucają wszystko na jedną szalę. I może to być właśnie jedynym rozwiązaniem! Owa straceńcza odwaga także jest wpisana w Piątkę Pucharów.
--------------------------------------------------------------------------------

Piątka Pucharów czyli oko w oko z groźnymi uczuciami

Tarotowe piątki kojarzą się z dojściem do kresu, rozpadem i wielkimi przemianami (zwykle niezbyt przyjemnymi); Puchary zaś to kolor uczuć. Specjalnością więc Piątki Pucharów są uczucia skrajne, trudne do udźwignięcia, często niszczące. Innym znaczeniem tej karty są sytuacje, kiedy takie uczucia się szerzą: a więc stany paniki, kiedy ludzie wzajemnie zarażają się takimi emocjami.

Piątka Pucharów na pierwszym miejscu, jako zasadniczy opis tego, co się dzieje: Kierują tobą podejrzenia i obawy. Również w twoim otoczeniu znajdują się osoby, które wzbudzają w tobie silne emocje (zwykle negatywne); a także cała sytuacja jest taka, że niewiele wiadomo, a zamiast jasnej informacji pojawiają się alarmujące przeczucia. Być może znalazłeś się w samym oku cyklonu, w miejscu, gdzie krzyżują się sprzeczne interesy i wzburzone emocje różnych ludzi.

Na miejscu drugim, jako ostrzeżenie: Moc negatywnych uczuć (w tobie lub w twoim otoczeniu) jest tak wielka, że dalej tak być nie może. Sytuacja jest na krawędzi wybuchu. (Choćby to była burza w szklance wody...) Ludzie żywią do siebie wrogość i zawiść. Często w takiej sytuacji, jako magiczny ekwiwalent psychicznych napięć, pękają rury, woda (albo nieczystości) zalewa mieszkania; mają miejsce powodzie i oberwania chmury.

Na miejscu trzecim, jako wytyczna działania: Postępuj tak, jak nakazują ci uczucia i odczucia. Jeżeli do kogoś czujesz nienawiść, to znaczy, że ów zasłużył na sprawiedliwą karę! Bądź mścicielem - albo równie energicznie uciekaj z zagrożonego miejsca. (W każdym razem coś zrobić musisz.)

Na miejscu czwartym, jako wskaźnik przeszłości, która na nas ma wpływ: Jesteś pod wpływem jakichś dawno nagromadzonych negatywnych i niszczących uczuć: poczucia krzywdy i pragnienia zemsty. (Bardzo prawdopodobne, że to nie dociera do twojej świadomości, lub jest maskowane jakimiś pięknymi deklaracjami.)

Na miejscu piątym, jako obraz kogoś, z kim jesteś związany: Twoim partnerem jest człowiek, który nadmiernie emocjonalnie reaguje; który kieruje się uprzedzeniami, mściwością; który może stracić głowę i popaść w panikę. Karta w tej pozycji może też oznaczać, że jesteś przedmiotem czyichś pragnień i pożądań.

Na miejscu szóstym, jako nadciągająca bliska przyszłość: Emocje narastają do poziomu, w którym musi coś puścić albo wybuchnąć. Zainteresowane osoby albo uciekną od siebie, albo pokażą swoje prawdziwe twarze.

Na miejscu siódmym, jako niespodzianki losu: Bieg spraw zostanie zmieniony (pokrzyżowany?) przez to, że ujawnią się czyjeś uczucia, dotąd nie brane pod uwagę.

Na miejscu ósmym, jako rzeczy oczywiste, które chętnie pomijamy w swoich rachunkach: Należy się liczyć z czyjąś zazdrością, pomieszaniem, skłonnością do paniki - że komuś puszczą nerwy.

Na miejscu dziewiątym, jako wskazówki do mistrzowskiego rozwoju: To będzie dobra lekcja radzenia sobie w warunkach emocjonalnego napięcia.

Na miejscu dziesiątym, czyli jaki będzie z tego pożytek dla innych: Ochronisz innych przed skutkami czyichś złych uczuć. Będziesz motywowany do walki o wspólne dobro.

Na miejscu jedenastym, czyli to, co się nie uda, nie dojdzie do skutku: Strony konfliktu rozejdą się, z sercami wciąż pełnymi żalu.

Na miejscu dwunastym, jako podsumowanie i wskazówka, jak patrzeć na cały rozkład kart: Zapewne ukrytym motorem całej sprawy jest czyjaś zła wola, złość, albo psychiczna słabość i chęć ucieczki.

Na miejscu trzynastym, czyli to, co będzie odległym skutkiem: Pozostanie ładunek złych uczuć, które jeszcze odezwą się w przyszłości.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty

Piątka pucharów
Strata, rozpacz, żal.

Uczucia
Pojawienie się karty w rozkładzie sugeruje pewną dosyć bolesną utratę, pożegnanie, smutek. Jest to zapowiedź straty, która ma nastąpić w najbliższej przyszłości albo też karta wskazuje na nieumiejętność pogodzenia się z przeszłością, czyli z tym co już było i nie wróci. Karta wskazuje na koniec pewnych negocjacji, próby pogodzenia się zakończą się fiaskiem, niestety pewnych sytuacji nie można naprawić, trzeba będzie w jakiś sposób uporać się porażką. Piątka pucharów to straty w miłości, uszczerbek moralny, konieczność pogodzenia się z czyjąś decyzją, nawet jeśli jest dla nas bolesna. To również postanowienie o odejściu z związku, zakończenie pewnego etapu w życiu. Dla osób samotnych może oznaczać pogrążenie w rozpaczy, użalanie się nad swoim losem, pogłębiające się uczucie samotności, zamknięcie w przeszłości, bolesne rozpamiętywanie i rozdrapywanie starych ran. W pytaniach o nowy związek karta jest zapowiedzią niepowodzeń. Niestety osoba, z którą chcemy stworzyć nowy układ, jeszcze nie do końca pożegnała się z przeszłością, będziemy musieli przygotować się na to, że się nie uda. Może to my wciąż nie możemy zapomnieć o tym, co już się skończyło. Karta może określać osobę pytająca jako kogoś kto pogrążony jest w rozpaczy i jest niewolnikiem własnych, negatywnych myśli. Daj sobie jeszcze trochę czasu na przeżycie bólu, ale nie pozwól by zdominował on całe Twoje życie. Po chwilowym załamaniu nadchodzi czas, by stawić czoła problemom i próbować żyć dalej pełnią życia. Nie należy się poddawać i rozpamiętywać negatywnych wydarzeń. Nie zaczniesz nowego rozdziału w życiu jeśli nie zapomnisz o przeszłości. Nie pozwól też by negatywne wpływy z przeszłości oddziaływały w negatywny sposób na to dzieje się teraz. Nawet jeśli w tej chwili zamknięcie rozdziału i zaczynanie wszystkiego od nowa wydaje Ci się niemożliwe, staraj nie koncentrować się na bolesnej przeszłości. Karta symbolizuje wewnętrzną przemianę poprzez doświadczanie bólu, także emocjonalne załamanie, żałobę, trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji, poczucie osamotnienia, nieumiejętność adaptacji w nowym środowisko, poczucie wyobcowania. Karty sąsiednie powinny dać nam bardziej jasny obraz tej sytuacji i wskazać z czego wynika sytuacja.

Finanse
Podobnie jak w sprawach uczuć, karta ta na płaszczyźnie zawodowej oznacza pewne, dosyć bolesne straty albo rozpamiętywanie minionych porażek. Być może musimy się pogodzić z utratą pracy albo z niepowodzeniem w interesach. Może ciężko nam dojść do siebie, po ciężkim okresie i w tej chwili użalamy się nad sobą i nie potrafimy wyjść z tego marazmu, izolując się od ludzi. Nasze plany legły w gruzach, musimy dokonać przewartościowania i ustalić nowe cele albo strategię wyjścia z trudnej sytuacji. W tej chwili ciężko o duże sukcesy i radosny nastrój, musimy uzbroić się w cierpliwość i spróbować jak najszybciej wyjść z opresji. Karta może być także przestrogą przed uwikłaniem się w pewne sytuacje. Jeśli pytamy o powodzenie pewnych przedsięwzięć, to karta ta jest jak sygnał ostrzegawczy. Lepiej unikać poważnych zmian inaczej może skończyć się to dla nas totalnym fiaskiem albo bardzo bolesną stratą. Karta piątka pucharów nie zachęca więc do działań, jeśli pytamy o to jak zakończy się pewien, konkretny plan lub projekt. Lepiej zastanówmy się dokładnie zanim podejmiemy decyzję. Zdajemy sobie sprawę, że ryzyko nie zawsze się opłaca.

źródło:strona magiakart.


 Zobacz profil  
 


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL