Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
 Tytuł: Karta Wieża - 16
PostNapisane: 8 mar 2012, o 18:14 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2012, o 08:02
Posty: 128
Podziękowań: 42
Tarot - interpretacja karty Wieża - 16

Obrazek

Karta Wieża najczęściej oznacza zniszczenie starych wzorców, na rzecz powstania nowych. Jest to jedna z najbardziej złowróżbnych kart tarota, o znaczeniu podobnym, jak stereotypowa interpretacja karty Śmierć. Oznacza niespodziewane całkowite zniszczenie, utratę własności, problemy uczuciowe, także poważną chorobę. Symbolizuje także rozpacz po utracie czegoś wartościowego.
źródło: wikipedia.org


A jaka jest wasza interpretacja tej karty ?


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2012, o 13:14 
Kreator

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Karta ta, podobnie jak Śmierć i Diabeł, należy do najbardziej alarmujących wizualnie kart tarota. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wyjaśnić, jest to, że Wieża nie oznacza zniszczenia na poziomie fizycznym. Jest to przede wszystkim metafora struktury życia, jakie dla siebie stworzyliśmy. Każde doświadczenie, jakie ukształtowało i uczyniło z nas osobę, jaką jesteśmy, wszystkie nasze opinie, przekonania i postawy zostały wcementowane w tę strukturę i dyktują nam zasady oraz wzorce obecnego życia. Jak na ironię, owa bezpieczna budowla może łatwo stać się więzieniem, a dokonane przez nas wybory - naszymi strażnikami.

Nie znając kontekstu, nie można powiedzieć nic na temat znaczenia Wieży, karta ta bowiem wiedzie nas w rejony nieprzewidywalnego. Jedyne, czego możemy oczekiwać, to nieoczekiwane. Pojawienie się tej karty w rozkładzie dotyczącym konkretnego problemu, na przykład pracy czy bliskiego związku, oznacza że w najlepszym wypadku sprawy nie potoczą się gładko. Wręcz przeciwnie, bardzo prawdopodobne, że najlepsze nawet plany i zamiary zostaną dramatycznie pokrzyżowane, a sytuacja może się całkiem wymknąć spod kontroli - przynajmniej spod naszej. Obiecaną pracę może dostać ktoś inny, firma może zbankrutować, partner może bezceremonialnie i bez ostrzeżenia porzucić nas dla kogoś innego lub możemy otrzymać wiadomości, które nas zdenerwują i zaszokują.
W odniesieniu do świata wewnętrznego Wieża sygnalizuje nadejście czasów, które w naszym życiu przewrócą wszystko do góry nogami. Podobnie jak widniejące na tej karcie postacie, czeka nas upadek z wysokości, utrata poczucia kierunku i próba zwalczenia demonów wściekłości, gniewu lub paniki.
Przyczyna może być dowolna, lecz wynik zawsze ten sam - szok i uświadomienie sobie, że nie jesteśmy już tym, kim byliśmy, lub że nie jesteśmy pod ochroną i to, co przydarza się innym, może się przytrafić także i nam. Internalizowane obrazy naszego świata, nas samych czy innych osób ulegają dezintegracji i nic już nigdy nie będzie takie samo, bez względu na to, jak sumiennie staramy się dokonać rekonstrukcji.
W tym momencie mamy wybór. W obliczu nieszczęścia możemy albo się poddać, albo wyślizgnąć spod gruzów, otrząsnąć z szoku i odrzucić nasze stare życie. Nie jest to łatwo zrobić, ale nie ma sensu trzymać się ruin.

Interpretowanie Wieży
Pojawienie się Wieży w rozkładzie wskazuje, że zbliża się olbrzymia zmiana, zwykle nagła jak grom z jasnego nieba, która usunie nam ziemię spod nóg. Innymi słowy, Wieża symbolizuje nieprzewidziane wypadki, które przerwą dotychczasową kolej rzeczy.


Joanna Watters - Co dzisiaj mówi tarot.

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, o 19:38 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2260
Podziękowań: 1200
XVI WIEŻA

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
XVI. WIEŻA Rozdarcie

Wieże zawsze przywoływały szczególne asocjacje. Budując wieżę człowiek pragnął zbliżyć się do Boga lub też okazać wobec powolną korozję. Osoby spadające z wieży nie doznają obrażeń, ale muszą od nowa rozpocząć poszukiwania. Piorun i grzmot uważano kiedyś za karę niebios. I tak należy też interpretować piorun z tej karty, który niszczy wieżę, ale czasem również jest jedynym narzędziem by zostać uwolnionym z więzienia tak i fizycznego jak i mentalnego.

ZNACZENIE KARTY: karta mówi, że nigdy nie możemy być zbyt pewni. Kto ufa jedynie własnemu bezpieczeństwu, ten w ostatecznym rozrachunku przegrywa, ponieważ wykazuje brak jakiegokolwiek myślenia społecznego. Nikt nie może spocząć na laurach, nawet wtedy, gdy stoczył w sobie bitwę z samym diabłem i wygrał ją. W życiu natrafiamy na wiele wież. Może to być sytuacja, kiedy gromadzimy zapasy nie troszcząc się o głodujących, gdy rościmy sobie prawa, odmawiając ich innym, gdy odmawiamy innym podstawowych dóbr, zatrzymując je tylko dla siebie. Ponieważ takie sytuacje w zasadzie nie podlegały karze ziemskiej, do akcji musiały wkroczyć siły boskie, a wobec tych każdy człowiek staje się bezradny. Nazywa je wyrokiem losu, który trzeba przyjąć i zachowuje się tak, jakby nie wiedział, dlaczego to wszystko go spotyka. Tak naprawdę to my sami niszczymy naszą wieżę, ponieważ to, co powiedzieliśmy wyżej dotyczy także świata naszych myśli. To wewnętrzna zarozumiałość sprawia, że nie dostrzegamy argumentacji drugiej strony, ale to właśnie taka postawa będzie ukarana. Jednak cios, który na nas spada jest ratunkiem pozwalającym z nadzieją podążać dalej, uwalnia z pułapki, w którą wpadliśmy i wyzwala nowe energie. Perspektywa staje się szersza, nie ograniczają jej mury stojące w nas. Można powiedzieć, że z ruin rodzi się nowe życie. A jak powiadali Grecy - nikt nie pozostaje bez chwały. Wieże służyły również ochronie przed wrogiem, stając się z czasem ludzkim siedliskiem. W wieży można było czuć się bezpiecznym, a to sprawiało, że pojawiało się poczucie wygody. Ale wygoda nie jest celem ostatecznym. Dlatego bóg posyła piorun, by zniszczyć wieżę.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: każda bolesna próba przyjęta z pokorą to krok na drodze postępu, który stanowi nagrodę. Cierpienie służy uwolnieniu się z materii, budowaniu własnej nieśmiertelności. Karta ta przedstawia symbolicznie granice mocy ludzkiej i jej niemożność zbudowania rzeczy ostatecznych. Karta poprzedzająca, Diabeł, oprócz innych znaczeń wyraża zło. Ale zło, będące kategorią ludzką, nie ma realnego bytu, gdyż realnie istnieją tylko te siły, które pracują dla duchowego rozwoju. Wieża następuje po Diable, symbolizując postęp w kategoriach ludzkich. Wciąż od nowa odbudowuje się to, co będzie nieustannie burzone, taka jest zasada postępu. Oznacza to, że każda budowla stworzona przez człowieka przeznaczona jest do zniszczenia, czy będzie to budowla mentalna czy materialna, gdyż wszystko, czego podstawą jest materia, musi podlegać przeobrażeniu. Wieża symbolizuje również człowieka uwięzionego w swych wyobrażeniach i budującego teorie, które doświadczenie obróci wniwecz. W swym znaczeniu elementarnym Wieża przedstawia wysiłki i działania człowieka, skazane na niepowodzenie, wciąż na nowo podejmowane; żałosne, ponieważ rujnują jego ambicje; potężne, ponieważ bezustannie poszerzają jego wiedzę. Karta ta, o bardzo dużej, wpływowej mocy, najbardziej negatywna w Tarocie, zapowiada wypadek, coś, co przerwie zwykłą kolej rzeczy; także pożogę, przemoc, upadek. Wieża często działa przez zaskoczenie i w zasadzie żadna karta Tarota nie posiada mocy łagodzenia jej znaczenia. Wieża ustawiona przodem wskazuje na działanie bezpośrednie, brutalne. Człowiek spadający z Wieży i dotykający rękoma ziemi oznacza, że bez względu na przyczynę upadku (materialną czy duchową), zaczerpnie on siły z ziemi, opierając na niej ręce, aby od nowa rozpocząć swe zadanie.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niebezpieczny upór, idea grożąca w konsekwencji katastrofą i zniszczeniem. Uleganie popędom wbrew mądrości i ostrożności. Beztroska, zdanie się na żywioł.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: brutalnie niweczone plany. Nieoczekiwany cios. Upadek, katastrofa, ruina. Przestroga, aby zachowywać ostrożność w interesach. Mówi ona, że pytający dostanie się w jakiejś dziedzinie życia pod wpływ siły złowrogiej, skłaniającej go do przecenienia swoich możliwości, albo do popełnienia błędu. Płomień niszczący Wieżę może być także interpretowany jako zapowiedź uwolnienia z więzienia.

Źródło: Satanorium.pl

XVI. Wieża czyli klęska, która może być ratunkiem

Mądrość taroka znowu wyraża się poprzez kolejność kart Wielkich Arkanów. Piętnastą karta był Diabeł, szesnastą jest Wieża, jeden z najbardziej dramatycznych obrazów taroka. Człowiek, który ugrzązł w pułapce materialistycznych i wielkościowych urojeń Diabła, może zostać zeń wyzwolony tylko przez zniszczenie, jakie wyobraża karta Wieża.

Obraz na karcie przedstawia masywną budowlę, twierdzę, w którą bije z nieba piorun, i która od niego staje w ogniu. Z okien Wieży wypada dwoje ludzi. Mamy tu więc, po pierwsze, materialne dzieło, które wydaje się bezpiecznym schronieniem; mamy po drugie ogień niebieski, który je rujnuje; i po trzecie, ludzi, którzy z tego powodu cierpią upadek. To jest krótka metafora wielu przygód, których każdy z nas zapewne w życiu doświadczył.

Zdarzają się nam mianowicie klęski, upadki, porażki i bankructwa, które kiedy się dzieją, wydają się nam tragedią, ale po latach i po nabraniu przez nas mądrości, wydają się jedynym możliwym wówczas i pozytywnym wyjściem. Karta Wieża została specjalnie obmyślana na takie okazje, kiedy tracimy energię na budowanie takich "wież", które najwyraźniej nie są nam w życiu przeznaczone, i tylko "dopust Boży", czyli niespodziewana porażka, może nas od takiego błędnego przedsięwzięcia odwieść. Karta Wieża przedstawia te wypadki, kiedy los gotuje nam kurację wstrząsową, jak gdyby łagodniejsze środki były już nieskuteczne...

Co nie zmienia faktu, że zdarzenia, które zapowiada ta karta, wcale nie są przyjemne. I zazwyczaj karta Wieża w rozkładzie służy jako wyraźne ostrzeżenie: że oto ktoś chce się wpakować w przedsięwzięcie, które nie rokuje sukcesu.

Ale są sytuacje, w których Wieża może być zapowiedzią wyzwolenia, uwolnienia się spod krępującego pancerza zakazów i zobowiązań, opuszczenia miejsc, które ograniczają naszą wolność. Rewolucja we Francji w roku 1776 zaczęła się od... zburzenia Bastylii, czyli właśnie wieży, w której król Ludwik Szesnasty więził opozycjonistów. Zburzenie Wieży - nie przez ogień niebieski wprawdzie, lecz przez gniewny lud - stało się symbolem rewolucji i wyzwolenia. Cóż, ówcześni Francuzi namiętnie grywali kartami taroka...
--------------------------------------------------------------------------------

XVI Wieża czyli tak przemija potęga świata

Szesnasta karta z Wielkich Arkanów przedstawia najbardziej chyba dramatyczny obraz w całej talii taroka. W wieżę, a właściwie w masywną twierdzę, bije piorun i rozwala jej mury; z wysokich okien tryskają płomienie pożaru, a mieszkańcy tej niezwyciężonej do niedawna budowli lecą głowami w dół. Piorun, od czasów Ahuramazdy, Zeusa i Peruna, był orężem Boga Najwyższego. I oto Wola Niebios burzy dzieła ludzkiej pychy.

Głęboka mądrość kazała twórcom taroka umieścić tę kartę zaraz po Diable. Diabeł (karta XV) symbolizuje bowiem taki rodzaj ziemskiej potęgi, który jest również duchowym zniewoleniem człowieka. Wieża - przeciwnie - przedstawia materialne zniszczenie, które jest zarazem jedyną szansą na to, aby odrodzić się duchowo. Kiedy człowiek dość się napracował nad tym, aby samego siebie uwięzić w skorupie obronnych murów, nieuchronnie przychodzi rujnujący, ale i wyzwoleńczy cios losu - będący właściwie ratunkiem zesłanym od Boga. Kto jest wystarczająco dojrzały duchowo, potrafi zrozumieć te lekcje. Głupców w takiej sytuacji czeka tylko cierpienie.

Jest w karcie Wieża coś z Apokalipsy, jest obraz boskich wyroków wydanych na tych, którzy zbytnio wyrośli w siłę. Energia tej karty ujawnia się w świecie wtedy, kiedy upadają imperia i w niesławie schodzą ze sceny ludzie, na których do niedawna "nie było mocnych". W rytmie karty Wieża ginęła Trzecia Rzesza Niemiecka ze swoim wodzem, Adolfem Hitlerem. Energia tej karty "wisiała w powietrzu", kiedy rozpadało się Imperium Sowieckie (Czarnobyl, klęska w Afganistanie). A także wtedy, gdy Napoleon ponosił klęskę pod Waterloo, kiedy Lech Wałęsa przegrywał wybory i kiedy król gangsterów, Al Capone, wędrował za kratki prowadzony przez chytrego Eliota Nessa.

Ciekawe, że niemal ten sam przekaz zawarli twórcy Księgi Przemian w heksagramie 23. Rozpad, ilustrując to bardzo podobnym obrazem: "Domostwo rozpada się i nie jest sprzyjającym iść dokądkolwiek." Powiedzieli też, że kiedy zniszczenie dochodzi do szczytu, "Człowiek Szlachetny dostaje wóz, nikczemnemu rozpada się jego dom". To samo mogliby powiedzieć twórcy taroka o karcie Wieża: dla człowieka rozumnego owe klęski (jakie niewątpliwie oznacza ta karta) są nauką i źródłem energii na przyszłość - natomiast ktoś nierozumny i przywiązany do spraw "światowych" znajdzie w nich tylko niezasłużone (jak mu się zdaje) cierpienie.

Często jest tak, że aby iść dalej, trzeba zburzyć wiele z tego, co się dotąd zbudowało, lub doświadczyć jego zniszczenia. Wtedy właśnie w rozkładach kart pojawia się karta Wieża.

XVI Wieża czyli łomot walących się imperiów

Karta "Wieża" przedstawia twierdzę-wieżę powaloną piorunem. Ta wieża symbolizuje wszelki ludzki twór, który przekroczył swoją miarę. Może to być rzeczywiste imperium (jak Trzecia Rzesza Niemiecka w 1945 roku) - ale również czyjeś nazbyt rozdęte wyobrażenia i plany. Ale ponieważ piorun zstępuje z nieba, to wyrok na te "mury, które runą" jest sprawiedliwy, i należy go przyjąć jako wyzwolenie. Karta "Wieża" słynie wśród tarocistów jako najgorzej wróżąca karta. Oczywiście, jej wyciągnięcie wróży źle - ale tylko temu, kto kurczowo trzyma się swojej "wieży", czyli swojego "pancerza", którym chce się odizolować od świata.

Wieża jako pierwsza karta w rozkładzie; ta z której można wyciągnąć najwięcej wniosków: Ważny, trudny i niebezpieczny moment na twojej życiowej drodze. To co budowałeś, trudno będzie utrzymać w istniejącym kształcie. Musisz liczyć się ze stratami i z koniecznością odbudowy. Konieczna będzie głęboka zmiana swojego postępowania, głębokie przeobrażenie. Możliwe, że zszedłeś ze swojej właściwej drogi, i jeśli w porę dokonasz naprawy, unikniesz strat i klęsk.

"Wieża" jako druga karta, ostrzegająca: Strat nie da się uniknąć. Możliwe, że całe twoje życie ulegnie wywróceniu. Rzeczy, w których pokładałeś nadzieję, że dadzą ci oparcie, przed niczym cię nie uchronią. Szukaj oparcia nie w świecie materialnym, tylko we własnym wnętrzu.

"Wieża" jako karta nr trzy, czyli właściwy sposób działania: Nie ratuj tego, co i tak przepadnie; nie podpieraj tego, co się przewróci. Nie łącz swoich sił i nadziei z rzeczami, instytucjami i ludźmi, których czas właśnie przemija. To czas rewolucji i zamętu; co masz robić? - Najlepiej ci podpowie twoje poczucie sprawiedliwości.

"Wieża" jako karta nr cztery, czyli obraz twoich własnych złych nawyków i obciążeń z przeszłości: Boisz się sukcesu, gdyż nauczyłeś się, że sukces kończy się klęską. Masz w pamięci obraz jakichś upadków, który nie pozwala ci rozwinąć skrzydeł.

Jako karta piąta - partnerzy: W twoich stosunkach z najbliższymi ci ludźmi zachodzą (lub: będą za chwile zachodzić) jakieś rewolucyjne zmiany; które mogą się okazać niszczące dla waszych związków. Inna możliwość: u twoich bliskich coś się "wali i pali".

Jako karta szósta - co z tego wyniknie już niedługo: Idą zasłużone straty, klęski i upadki, a okoliczności zewnętrzne będą takie, że nie da się ukryć żadnego fałszu.

Jako karta siódma - nieoczekiwane przypadki: Prawdopodobne są nieoczekiwane losowe wypadki, zgodne z charakterem tej karty.

Jako karta ósma - to, co się nie zmieni: Wciąż będzie tak, że wszystkie twoje zamiary, w których jest cokolwiek fałszywego, niestarannego, niewłaściwego, będą od razu odrzucane przez "wyroki losu".

Karta dziewiąta - to, w czym uzyskać możesz mistrzostwo: Masz okazję uzyskać mistrzostwo w sztuce dawania sobie rady w krańcowych (trudnych) sytuacjach.

Karta dziesiąta - pożytki "dla ogółu", jakie z tego wynikną: Miej na uwadze, że twoje zyski i korzyści mogą być zarazem poważnymi stratami dla jakiejś większej grupy ludzi (istot).

Jedenasta - to, co się rozproszy, "rozmyje", rozwieje: Burza przejdzie bokiem... Awantura rozejdzie się po kościach...

Dwunasta - rzut oka na cały rozkład kart: Bierz po uwagę wszystkie "katastroficzne" skojarzenia, jakie ci przychodzą do głowy, kiedy patrzysz na rozkład kart.

Trzynasta - co dalej? "Widzę klęski... zniszczenia... ruinę.." Ale jeszcze długo na to trzeba będzie czekać, więc może w końcu nie będzie to takie straszne.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty

_________________
Wróżby walentynkowe, portrety, afirmacje, zapraszam na: http://drogadoszczescia.cba.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 18:26 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Archetyp - katastrofa żywiołowa
Znaczenie ogólne - przełom, konflikt, przełamanie starych, skostniałych sposobów zachowań, dramatyczne wyzwolenie, rozsadzenie ciasnych granic, wstrząs, zniszczenia
Praca - zwolnienie, niezrealizowane projekty, gwałtowne dyskusje, skandal, nagłe zmiany
Relacje/uczucia - kłótnie, nagły wstrząs, nieprzyjemna sytuacja, pęknięcie fałszywych wyobrażeń, nieoczekiwane zerwanie
Świadomość - krach głównej idei, nagłe olśnienia
Sfera ducha - rozpad skamieniałej struktury
Cel - wyzwolenie, wolność
Cień - żądza zniszczenia, okrucieństwo
Odwrócona - rozpad intelektu


Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, o 16:16 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Rada z jednej karty:

Karta ta niesie niepomyślne informacje: zerwanie relacji, związku, umowy. Plany legną w gruzach. To była tylko iluzja, która rozsypała się jak domek z kart. Źle oceniłeś sytuację i stąd rozcarowanie. Z zaistniałej sytuacji możesz się jednak dużo nauczyć. Przyjrzyj się jej i znajdź w niej pozytyw. Uważaj na straty i kradzieże. Konflikty w relacjach i związkach.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL