Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 mar 2012, o 18:12 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2012, o 08:02
Posty: 128
Podziękowań: 42
Tarot - interpretacja karty Umiarkowanie - 14

Obrazek

Czasami karta nosi nazwę Umiar lub Powściągliwość.

Znaczenie karty Umiarkowania związane jest z jej nazwą - dotyczy przywiązania, domatorstwa, bycia rozważnym i skromnym. W położeniu prostym oznacza wynikające z tego szczęście, połączone z koniecznością cierpliwego zastanowienia się nad życiem. W położeniu odwrotnym oznacza wewnętrzne konflikty, przewrażliwienie i ogólną niemożność dojścia do porozumienia.
źródło: wikipedia.org


A jaka jest wasza interpretacja tej karty ?


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2012, o 13:16 
Kreator

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Umiarkowanie roztacza obraz piękna, spokoju i komfortu. Złotowłosy anioł w aureoli, ubrany w czystość bieli, stoi nad brzegiem jeziora. Z jednej strony ma piękne kwiaty, a z drugiej widać ścieżkę wijącą się przez łąkę ku górom i wschodzącemu słońcu - jest to symbol wschodzącej świadomości i powrotu do życia. Anioł ma olbrzymie skrzydła i trzyma w dłoniach dwa puchary, przelewając między nimi ciągły strumień wody. Po ciemnym pustkowiu Śmierci spragnieni budzimy się do życia, a ten wspaniały obraz jasności i pełni to główny stopień na drodze do ponownych narodzin.

Słowo "umiarkowanie" z początku może kojarzyć się z koncepcją wstrzemięźliwości, jednakże ta karta nie ma nic wspólnego z abstynencją, lecz mówi o umiarze - jest to "praktyka lub nawyk ograniczania swoich namiętności i pragnień". Stanowi ona jedną z czterech podstawowych cnót - pozostałe trzy to sprawiedliwość, roztropność i hart ducha.


Kiedy w rozkładzie pojawia się Umiarkowanie, to przede wszystkim otrzymujemy znak, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jest to karta oszacowania, namysłu i spokoju. Nie jest dobrze sięgać po nieosiągalną gwiazdkę z nieba lub uganiać się za tym co niedoścignione. Namiętność zaprowadzi nas za daleko, po czym skończy nam się napęd i runiemy na ziemię. Musimy się zatrzymać i rozważyć możliwości, a to może oznaczać brak działania:
Ta karta oznacza właściwe działanie, robienie odpowiednich rzeczy w każdej przytrafiającej się sytuacji. Bardzo często oznacza to nierobienie niczego. Osoba niecierpliwa zawsze musi coś robić, ale są sytuacje, które wymagają, żeby po prostu czekać.

Innym ważnym przesłaniem Umiarkowania jest kompromis, równowaga i dojrzałość emocjonalna. Puchary odpowiadają żywiołowi wody, która wiąże się z naszym życiem emocjonalnym, więc przelewanie wody z pucharu do pucharu symbolizuje pozostawanie w kontakcie z własnymi uczuciami i podążanie za nurtem. Nie otrzymamy tego, czego chcemy, jeśli będziemy narzucać własne idee czy pragnienia innym lub jeśli dążymy do absolutnej doskonałości. Musimy znaleźć rytm danej sytuacji, związku czy drugiej osoby i dostosować do niego krok.

BLISKIE ZWIĄZKI
Jeśli karta Umiarkowanie pojawia się w odniesieniu do bliskiego związku, jej przesłaniem jest nadzieja, obietnica i olbrzymi potencjał. Jednakże nie jest to ślepa miłość. Umiarkowanie stanowi przede wszystkim symbol równowagi, jest doskonałą kartą przy wielu problemach związanych z partnerstwem. Obustronne pragnienie połączenia i uczenie się nawzajem swojego języka daje żyzny grunt dla rozwoju i rozkwitu miłości.

SYTUACJE
W powiązaniu z konkretną sytuacją Umiarkowanie doradza znalezienie złotego środka i niezbaczanie z drogi. Sugeruje, żeby jednakową wagę przykładać do wszystkich czynników. Podobnie jak w przypadku Sprawiedliwości, potrzeby osobiste powinny ustąpić na rzecz dobra ogółu. Być może również będziemy musieli odegrać rolę arbitra.

Joanna Watters - Co dzisiaj mówi tarot.

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, o 20:06 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2260
Podziękowań: 1200
XIV UMIARKOWANIE

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
XIV. UMIARKOWANIE, Cierpliwość, Równowaga, Zatrzymanie się

Jest czternastą kartą Wielkich Arkanów i wraz z nią ulega zmianie kolejny etap naszej drogi.
Anielska postać ze skrzydłami jak można zauważyć przelewa wodę, z górnej urny do dolnej. Nie jest to zwykła woda, lecz nektar, którym obdarowują nas bogowie za pośrednictwem anielskiej istoty. Można w postaci dostrzec również anioła stróża, który towarzyszy nam, gdy utrzymujemy wewnętrzną równowagę i przestrzegamy we wszystkim umiaru. Ta karta symbolizuje również podstawową zasadę alchemiczną, tj. przemianę. Woda z górnego naczynia staje się po jej przelaniu wodą z dolnego naczynia, po czym proces zmienia kierunek.

ZNACZENIE KARTY: Treścią tej karty jest zaufanie, którym powinniśmy darzyć każdą przemianę, a także przekonanie, że to co na górze staje się tym, co na dole i na odwrót. Musimy tylko zachować umiar, by nie utracić żadnej kropli z owego daru. Poza tym karta przekazuje jeszcze jedną prawdę - lewa ręka musi współpracować z prawą, strona prawa musi uzupełniać lewą, ponieważ dopiero taka sytuacja gwarantuje pełne zrozumienie. Ponieważ to kobiety potrafią bardziej przestrzegać umiaru niż mężczyźni, one też są prawie zawsze głównymi postaciami na tej karcie. W Tarocie egipskim jej znaczenie podkreślano jeszcze mocniej. "Szary" człowiek oddaje się w pełni pod opiekę sił boskich i odbiera spływające nań błogosławieństwo. Dzięki tej karcie powinniśmy znaleźć w sobie umiar, który umożliwi nam odnalezienie swego miejsca w świecie, bowiem każdy ma w nim swoje miejsce. I może je zająć, jeśli przestrzega we wszystkim umiaru. W alchemii zawsze obowiązywała zasada, że przeciwieństwa należy ze sobą łączyć, a przykładem tego jest Hermafrodyta, dwupłciowe dziecko Hermesa i Afrodyty. W każdym z nas znajduje się zarówno pierwiastek żeński, jak i męski, które musimy w sobie łączyć.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: wytrwałość pokonuje wszelkie przeszkody. Wielka siła zawarta jest w kropli wody, która potrafi zniszczyć najtwardszy marmur. Aby być wybranym, człowiek musi chcieć to wybrać. Karta ta symbolizuje konieczność zrównoważenia energii duchowej i materialnej przed podjęciem działania. Przedstawia ona nieustanne rozpoczynanie od nowa. W swym znaczeniu elementarnym Umiarkowanie oznacza przełożenie energii materialnych na energie duchowe. Karta ta wyraża spełnioną nadzieję i przemianę, która przyniesie pokój. Otacza duchową protekcją. Zapowiada też wielką podróż.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: umysł skłonny do pojednania, nadający głębokie znaczenie rzeczom. Osobowość uduchowiona. Słabe zdrowie.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: opóźnienia w realizacji pragnień, często korzystne dla interesów pytającego. Należy wykazać cierpliwość Rozum, a często, przebiegłość, muszą zająć miejsce porywów namiętności albo serca. Karta ta w rozkładzie oznacza zawsze, że pytający jest na niebezpiecznej drodze w sferze fizycznej, finansowej albo uczuciowej. Musi zahamować swe działanie, iść powoli i rozważnie, w przeciwnym razie czeka go katastrofa. Pomimo niebezpieczeństw i trudności, jakie zapowiada ta karta, ostatecznie mówi ona o szczęśliwej zmianie, która w końcu nadejdzie.

Źródło: Satanorium.pl

XIV. Umiarkowanie czyli za wszelka cenę utrzymać równowagę

Głęboka mądrość taroka przejawia się również w tym, że pomiędzy dwie karty, od których włos na głowie się jeży - Śmierć i Diabeł - wkracza karta biegunowo tamtym przeciwna, co widać już w samym rysunku. Bo jaką otuchą tchnie obraz jasnego Anioła, przelewającego wodę z jednego naczynia do drugiego - gdy stoi pomiędzy Kostuchą i demonicznym Capem-Diabłem!

W karcie Umiarkowanie zawiera się nauka, że w najtrudniejszych, skrajnych sytuacjach - życia, ale i tego, co spotka nas po śmierci - sprawą kluczową i tym, co pozwala podnieść się z najgorszego upadku, jest zachowanie równowagi. Jest bardzo prawdopodobne, że adepci owej mistycznej sekty, która stworzyła pierwsze karty taroka, wizualizowali sobie Umiarkowanie czyli postać Anioła Lejącego Wodę - podczas umierania, aby śmiało przejść na drugą stronę, tak jak dziś w tym samym celu buddyści rytu tybetańskiego wizualizują obraz Buddy Amitabhy.

Wiele wiadomości o tym, na czym polega wspomniana równowaga, wyczytać możemy z samego rysunku karty. Tytułowa postać ma skrzydła, symbol żywiołu powietrza - a więc ważne jest skupienie uwagi na oddechu. Jedną stopą anioł ów stoi na lądzie, drugą w wodzie - co oznacza jednoczesny spokój umysłu, wynikający ze stałego oparcia (ląd), wraz z zachowaniem uczuciowej łączności (woda) z tym, co się dzieje. Przelewanie płynu pomiędzy dwoma pucharami, złotym i srebrnym, oznacza równowagę pomiędzy czynnikiem słonecznym, a więc męskim, aktywnym i świadomym - oraz żeńskim, księżycowym, podświadomym, i biologicznym.

Dodajmy w tym miejscu, że owo przelewanie ze złotego do srebrnego naczynia nieodparcie kojarzy się z mistycznie pojmowanym seksem, co jest pomostem pomiędzy tarokiem a indyjską tantrą. Indyjskie i tybetańskie bóstwa splecione w miłosnym uścisku wyrażają ów proces zupełnie dosłownie.

A przy odpowiedziach na pytania zupełnie codzienne i materialnej natury, karta Umiarkowanie apeluje o umiar, o właściwe dobranie proporcji i składników, o stosowanie się do przepisów i receptur.

Obraz Przelewającego Wodę Anioła jest też, jak się powiedziało, potężnym źródłem psychicznej siły, tak potrzebnej w trudnych sytuacjach.
--------------------------------------------------------------------------------

XIV Umiarkowanie

Karta Umiarkowanie przedstawia anioła, który przelewa płyn z jednego naczynia do drugiego. Po co to robi, jaki jest tego cel? To wyjaśnia tytuł karty: "umiarkowanie" znaczy tyle co "właściwa miara". Anioł Umiaru zmierza do uzyskania właściwej proporcji równych składników. Podobnie w życiu, a zwłaszcza w jego skrajnych sytuacjach, konieczna jest instynktowna wiedza o tym, jaka proporcje zastosować: ile gniewu, a ile pokory. Ile miłości, ile agresji. Ile ruchu, ile spoczynku. W ciągu kart Umiarkowanie stoi pomiędzy Śmiercią a Diabłem. Stad wniosek, że cnota Umiaru szczególnie przydaje się podczas ekstremalnych doświadczeń.

Umiarkowanie jako karta numer jeden czyli główna w rozkładzie: Nie jest łatwo, ale masz wielkie szanse na powodzenie; a pomocna ci będzie umiejętność zachowania równowagi, wyważenia proporcji, nie ulegania naciskom z zewnątrz. Szczególnie ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tym co męskie, a tym co żeńskie.

Jako karta druga - ostrzegająca: Brakuje ci właśnie równowagi i wyważenia proporcji. Podejmujesz skrajne decyzje; obstawiasz warianty na zasadzie: "albo jedno, albo drugie". Ryzykujesz i niepotrzebnie wystawiasz się na niebezpieczeństwa. W twoich związkach jedna pleć i jej sposób postępowania wyraźnie przeważa, dlatego jesteś zdominowany prze partnera. Musisz nauczyć się umiaru i chodzenia środkową drogą, inaczej ściągniesz na siebie energie zapisane w kartach "Śmierć" i "Diabeł".

Jako karta trzecia - co robić? Odrzuć skrajne rozwiązania. W razie sporów wybierz kompromis, czyli wariant uwzględniający interesy obu stron. W razie niezgody osób różnej płci pamiętaj, że naturalną koleją rzeczy jest połączenie płci. Twoja droga jest synteza, łączenie, budowanie całości.

Karta czwarta - bagaż pamięci i przeszłości: Twoje doświadczenia i przeszłość skłaniają cię do rozwiązań kompromisowych, odrzucania skrajności, łączenia "in" i "jang", czyli pierwiastka żeńskiego-biernego i aktywnego-męskiego. Od pozostałych kart w rozkładzie zależy, czy ta właściwość jest korzystna - czy też w obecnej sytuacji jest obciążeniem.

Karta piąta - partner (partnerzy): Mocna stroną twojego partnera (osobę lub osoby współdziałające) jest umiejętność zachowywania równowagi i wyboru środkowej drogi. Uwaga: karta ta może oznaczać, że druga osoba jest gotowa połączyć się w związku płci.

Karta szósta - nadciągająca przyszłość: Zbliża się rozwiązanie, które będzie pomyślne i polegać będzie na pogodzeniu skrajnych stanowisk i poglądów oraz rozbieżnych interesów.

Karta siódma - niespodzianki w przyszłości: W sposób nieoczekiwany (który teraz wydaje ci się niemożliwy...) nastąpi pogodzenie stanowisk i wybrana zostanie środkowa droga (a idące dotąd osobno osoby płci odmiennej połączą się...)

Ósma - to co się na pewno nie zmieni: Nie zmieni się stan kompromisu i wyboru drogi pozbawionej skrajności.

Dziewiąta - mistrzostwo: Osiągniesz mistrzostwo w sztuce rozważnego kompromisu i łączenia przeciwieństw. (Również pomyślna karta we wszelkich wróżbach miłosnych!)

Dziesiąta - pożytek dla innych: Osiągnięta równowaga, umiar, wyważenie przyda się innym ludziom.

Jedenasta - sprawy nie doprowadzone do końca: Wysiłki na rzecz uzyskania kompromisu, zgody i pogodzenia przeciwieństw skończą się na zapowiedziach...

Dwunasta - dodatkowe dane do rozkładu kart: Przyjrzyj się kartom pod kątem, czy nie zawierają wołania o umiar, kompromis i równowagę - szczególnie gdy pytanie dotyczyło konfliktu.

Trzynasta - następny obrót Koła Losu: Kiedyś, kiedy obecne problemy przejdą do historii, osiągniesz stan równowagi i pogodzenia obecnych sprzeczności, Ale to nie nastąpi prędko.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty

_________________
Wróżby walentynkowe, portrety, afirmacje, zapraszam na: http://drogadoszczescia.cba.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 20:12 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Archetyp - harmonia
Znaczenie ogólne - spokój, opanowanie, harmonia, spójność, powieszenie się prowadzeniu Siły Wyższej, także w trudnych okresach życia, zdrowie
Praca - opanowanie i radość, właściwy podział czasu na pracę i relaks, znalezienie spójnych rozwiązań, dobra atmosfera
Relacje - harmonia i zgodność, zdrowy związek, harmonia dusz, związek, który rozwija się i wspaniale dojrzewa
Świadomość - myślenie holistyczne (całościowe)
Sfera ducha - odkrycie początkowej harmonii
Cel - pokój, uzdrowienie
Cień - drobiazgowość, przystosowawczość, ucieczka przed problemami
Odwrócona - brak równowagi, lenistwo

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, o 16:03 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
" Znaczenie tej karty Umiarkowanie będzie bardziej zrozumiałe, jeżeli nazwiemy ją >. Jest ona zdrowym przeciwieństwem następującej po niej w tarocie karty Diabła(...). Harmonia, opanowanie i spokój duszy są cechami, które charakteryzują Umiarkowanie. Dlatego też karta ta wskazuje na radosne doznania spowodowane stanem zdrowia i wewnętrznej równowagi, dobrego traktowania i pełnej akceptacji siebie oraz wynikający z tej postawy stan bycia w harmonii z naszym otoczeniem. Zależnie od tematyki postawionego pytania karta ta może również być znakiem zapowiadającym odzyskania zdrowia.

W życiu zawodowym Umiarkowanie oznacza, że wypełniamy postanowione przed nami obowiązki metodycznie i spokojnie. Wskazuje zarówno na przyjazną i harmonijną atmosferę pracy, jak również na optymalny rytm pracy, bez zbyt wygórowanych lub zbyt zaniżonych wymagań. W oby wypadkach jesteśmy spokojni i rozluźnieni. Zadania, które w innym czasie niosłyby za sobą stres i pośpiech, mogą być teraz rozwiązane ze spokojem i bez obciążeń, Stan ten nie ma nic wspólnego z lenistwem, brakiem zainteresowania czy niedbalstwem. Przeciwnie, jest on dającym siłę spokojem, dzięki któremu można postępować celowo, pewnie i skutecznie. (...)

Na poziomie świadomości Umiarkowanie wskazuje na harmonijną jedność ciała, umysłu i duszy. Oznacza, ze jesteśmy w zgodzie z samym sobą i Wszechświatem, jesteśmy spokojni wewnętrznie, akceptujemy siebie, a karierowiczowską nadgorliwość, dręczącą niewiarę w siebie i przepełnione winą oskarżenie siebie- zostawiliśmy w przeszłości. To głębokie doświadczenie pozwala nam zupełnie naturalnie, bez ambicji i zarozumiałości, osiągnąć stan spokoju. Teraz możemy pomóc innym znaleźć drogę do szczęścia, samemu będąc bardzo dobrym przykładem na tom że jest ono osiągalne.

W związkach osobistych karta ta wyraża spokojną fazę szczęśliwej jedności, przyjacielskie nastawienie, otwarte spotkania oraz pełne miłości i sympatii wzajemne traktowanie. BY doświadczyć tych uczuć, niezbędny jest spokój. Cechą tych przeżyć nie jest wysuwająca się na pierwszy plan aktywność, lecz wewnętrzne przeżywana intymność; nie zewnętrzny blichtr, lecz prostolinijna skromność. Karta ta może zapowiadać także nowe, pomyślne związki.

Źródło: Hajo Banzhaf,Tarot dla każdego


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL