[ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 mar 2012, o 17:18 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2012, o 07:02
Posty: 128
Podziękowań: 42
Tarot - interpretacja karty Księżyc - 18

Obrazek

Karta księżyc oznacza błędne pojmowanie świata, oszustwo i otaczające kłamstwa. Symbolizuje niezrozumienie pewnych spraw, często irytujące i wzbudzające wewnętrzny niepokój. Może także oznaczać samooszukiwanie się, życie w iluzji. Jest także symbolem choroby psychicznej.
źródło: wikipedia.org


A jaka jest wasza interpretacja tej karty ?


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2012, o 12:12 
Kreator

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 12:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Księżyc to potężny symbol kobiecości, energii żeńskiej i płodności. Pełna droga po orbicie trwa 28 dni, co zbiega się z okresem menstruacyjnym kobiet, a ubywanie i przybywanie Księżyca symbolizuje rytm poczęcia, ciąży i narodzin. Siły męskie, słoneczne, są dla kontrastu stałe i linearne, gdyż Słońce nigdy nie zmienia kształtu. Jednakże tak, jak Księżyc zmienia się z nocy an noc, tak zmieniają się hormony, uczucia oraz nastroje kobiet.
Na tej karcie widnieją trzy fazy księżyca: cieniutki sierp młodzika, półksiężyc i księżyc w pełni, przedstawione na jednym dysku. To zaś jest w korelacji z trzema archetypowymi postaciami panny, matki i staruszki. Fazom Księżyca odpowiadają też trzy boginie - Artemida (młodzik), Demeter (Matka Ziemia, pełnia) i Hekate, czarownica nowiu - trzydniowego okresu przed pojawieniem się sierpu, powiązanego z okultyzmem.

Księżyc rządzi tym co nieświadome - uczuciami, potrzebami, instynktami i reakcjami - i to właśnie ten tajemniczy, pełen cieni świat emocji odzwierciedla tradycyjne znaczenie wróżebne Księżyca w tarocie. Pojawienie się tej karty w rozkładzie wskazuje na jakąś zmianę, zamieszanie, niepewność lub nawet złudzenie. Wprawdzie sierp młodego Księżyca jest wyraźnie srebrny, ale w rzeczywistości stanowi on tylko widoczną część całości, tak więc nie wszystko musi być takie, jak się wydaje, i powinniśmy zakwestionować obraz, który jest nam przedstawiony.
"Wiem" to głos pewności, wynikającej z logiki lub z przeprowadzonego rozumowania w obliczu rzeczy oczywistych. Jednakże w obecności Księżyca trzeba to zmienić na "jakoś to wiem", które dochodzi do głosu, kiedy dostroimy się do podskórnych prądów i pozwolimy, by prowadził nas instynkt. Kiedy daną sytuację reprezentuje Księżyc, niczego nie można robić w pośpiechu. Musimy odwołać się do zdrowego cynizmu, traktując go jako ochronę w czasie, kiedy czekamy na to, co się ukaże, lub jak potoczą się wypadki.
W rozkładzie Księżyc może wskazywać inną kobietę w trójkącie miłosnym. Niestety, ciemna strona żeńskiej siły może manipulować, może być zwodniczo subtelna i podstępna, a Księżyc wskazuje niekiedy, że dana sytuacja może opierać się na oszustwie lub że jest bardzo skomplikowana i bolesna.

Joanna Watters - Co dzisiaj mówi tarot.

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, o 18:05 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 22:31
Posty: 2334
Podziękowań: 1247
XVIII KSIĘŻYC

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
XVIII. KSIĘŻYC Iluzja

Osiemnasta karta Wielkich Arkanów nosi nazwę Księżyc. Ważnym elementem w każdej talii jest pies. Najczęściej są to dwa ujadające psy (czasem pies i wilk) wpatrzone w Księżyc znajdujący się w górnej części karty. Często powtarzającym się motywem jest też rak wywodzący się z symboliki astrologicznej, którego władcą jest Księżyc. Na rysunku znaleźć można również dwie wieże lub piramidy, których zadaniem jest strzec dostępu do Księżyca. Psy wydają się jedynie wyć do Księżyca, rak natomiast sprawia wrażenie, jakby ku niemu podążał. Kto nie umie sobie poradzić z siłami Księżyca, tak jak psy, wzbrania się przed nim, gdyż jego wpływ jest niekwestionowany. Przede wszystkim jednak oddziałuje on na nasz sen.

ZNACZENIE KARTY: Księżyc symbolicznie zawsze utożsamiano z kaprysami duszy. Rysunek pokazuje wejście duszy w nowe rejony czy też wymiary, po zdobyciu doświadczeń wyniesionych z Gwiazdy karty miłości. To właśnie dusza zgodnie z poglądami ezoterycznymi, związana z naszą stroną karmiczną powraca do nieba.

Ludy wędrowne traktowały tę kartę jako symbol nieszczęścia, co jednak nie znajduje swojego uzasadnienia w pierwotnym znaczeniu karty. Przeciwnie, wszystko co dąży do przełomu, należy oceniać pozytywnie. Dusza, którą ta karta wyraża najpełniej, wraz z kartą Arcykapłanki i Arcykapłana, jest najsilniejszym motorem naszego działania. Bez duszy nic nie jest możliwe, zaś z nią wszystko. Pokonujemy wszelkie przeszkody i bez problemu przemierzamy dalekie drogi, które musimy pokonać. Rak i wąż to stare symbole samoodnowy, która dokonuje się tylko w duszy człowieka. O tym też mówi ta karta. Wszystko, co nowe, co się rozpoczyna, wymaga od nas dużej odwagi. Niezmiernie trudno jest pokonać rutynę i podążyć nowymi drogami, ale siła duszy umożliwia każdemu aktywne wejście na nowe drogi życia. Każdy z nas powinien pragnąć wyjść poza własne ograniczenia i odnaleźć nowe kierunki działania. Takim impulsem obdarza nas karta Księżyca.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: ten, kto nie będąc zabezpieczonym prowokuje nieznajomego, sam sobie przygotowuje upadek. Istoty niebezpieczne, symbolizowane przez wilka, zastawiają na człowieka pułapki. Istoty pozornie życzliwe, symbolizowane przez psa, ukrywają przed nim swą przewrotność i perfidię pod maską pochlebstwa. Istoty leniwe, przedstawione przez raka, czyhają na moment jego upadku. Człowiek świadomy musi obserwować, słuchać i milczeć. Ukryci nieprzyjaciele, zawiedzione nadzieje. Karta ta uosabia ogniwo nierozdzielne i trwałe, które łączy plan fizyczny z planem astralnym, czyli z planem sił niewidzialnych, które rządzą widzialnym Kosmosem. Człowiek w swej aktualnej inkarnacji posiada pewne uzdolnienia, ale jego możliwości są bardzo ograniczone. Tłumaczy on prawa kosmiczne na swój sposób, deformując je. Karta ta została nazwana Księżyc, czyli mrzonka, gdyż Księżyc, odblask!1 Słońca, sam nie świecąc, przynosi iluzję, złudzenie. Nie przedstawia rzeczywistości, ale objawia życie pozorne. W swym znaczeniu elementarnym Księżyc przedstawia marzenia zrodzone w ciemności pod wpływem wzburzenia duszy człowieka, pod. naporem niskich pragnień, ale równocześnie uwalnia od udręki, gdy tylko człowiek poczuje ich marność. Księżyc zasadniczo jest neutralny _ i przybiera zabarwienie dobroczynne lub złowrogie kart, które go otaczają i których efekty często pomnaża. Jest to karta zmiany i dlatego powinna być potwierdzona przez inne karty.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: pesymizm, słabość charakteru, nie uporządkowanie wewnętrzne, skłonność do fantazjowania, drażliwość, kłótliwość, talent twórczy.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: w przypadku pertraktacji kłamstwo, w przypadku pracy osobistej błąd. Złudzenie na wszystkich planach. Niepokój uczuciowy, zmysłowy; przynoszący jedynie nieporządek. Zazdrość, mrzonki, obsesje. Stan świadomości mglisty, niespokojny i czynny (ciemność, trwoga, woda, noc, ukrycie). Sprawy podejrzane, nieprzyjaciele, oszczerstwa. Zahamowanie wszystkiego, co mogłoby być piękne i żywotne. Chwiejność, niepokój, pesymizm, niestabilność. Wątpliwe plany. Karta nieprzychylna zarówno dla dóbr materialnych, jak i dla zdrowia, miłości i reputacji. Pozytywna dla twórców, gdyż może oznaczać okres (nieraz bolesny) powstawania dzieła i pracy wyobraźni. Pozwól Księżycowi ofiarować ci twoje marzenia, mrzonki i ucieczki. Będzie to dobroczynne na krótki czas, pomoże ci przetrwać trudny okres. Nie zapominaj, że Księżyc może być zapładniający.

Źródło: Satanorium.pl

XVIII. Księżyc czyli brama do świata marzeń i do wewnętrznej przestrzeni umysłu

Osiemnasta karta z Wielkich Arkanów, Księżyc, rzeczywiście przedstawia (w Tarocie Marsylskim) Księżyc w pełni wiszący na niebie. W jego tarczę wpisana jest jednak chuda twarz Księżyca na nowiu, zatem rysunek ten przypomina o całym cyklu księżycowych przemian. Wokół Księżyca unoszą się w powietrzu kropelki wody, co wyraża pradawną wiarę w to, że Księżyc jest władcą wód, i tak jak Słońce zsyła ogień, tak Księżyc rzuca z nieba rosę.

Poniżej tarczy Księżyca narysowany jest staw, z którego wypełza rak, księżycowe zwierzę. Pamiętajmy, że w astrologii Księżyc jest władcą znaku Raka; i obie te istności, Księżyc i rak (lub krab) są powiązane w legendach wielu ludów.

Od stawu w dal wiedzie wąska ścieżka, której pilnuje para psów. Niektórzy twierdzą, że jest to pies i wilk. Niektórzy w tym rysunku widzą fragment mapy nieba: te dwa psy, to Wielki i Mały Pies, dwa gwiazdozbiory widoczne zimą, kiedy Księżyc w pełni na ich tle świeci najwyżej i najjaśniej. Rak oznacza pobliski gwiazdozbiór Raka, a na sąsiedniej karcie Słońce zobaczymy parę dzieci - czyli gwiazdozbiór Bliźniąt. Za psami strzegą horyzontu dwie wieże, lub dwie flanki obronnego muru. Można w nich widzieć wspomnienie Wieży z karty nr 16.

Spośród wszystkich kart, które dotąd omawialiśmy, ta ma najbardziej inicjacyjny charakter i najgłośniej mówi o przejściu do innego świata, o przekroczeniu pewnego progu. Karta 18. Księżyc przypomina pod pewnym względem kartę 13. Śmierć. Treścią karty Śmierć jest przekroczenie progu pomiędzy życiem a śmiercią, czy też pośmiertnym stanem umysłu; treścią karty Księżyc jest przekroczenie progu pomiędzy jawą a snem, czyli pomiędzy światem realnym, a obszarem marzeń, złud i wizji, zaludniających wewnętrzną przestrzeń naszego umysłu.

Rysunek tej karty dostarcza potężnej inspiracji magom ćwiczącym wizualizacje i podróże duchem po przestrzeni wewnętrznej; energia tej karty sprzyja wizjonerom i poetom - natomiast w sprawach realnego życia karta ta zwykle jest poważnym ostrzeżeniem. Wskazuje bowiem, że wchodzimy w taki obszar życiowych doświadczeń, gdzie rządzą nami nieuświadamiane impulsy. Gdzie jesteśmy kierowani nie przez swoją "jasną" świadomość, przez Wolę, Rozum i Szlachetne Cele, lecz przez wyparte do podświadomości potrzeby i emocje, dla których nie było miejsca w świecie realnym. Ktoś żyjący w rytmie karty Księżyc porusza się po świecie jak lunatyk lub przysłowiowe "pijane dziecko we mgle", nie znając sił, które nim powodują.

Cóż więc oznacza ta karta w pewnych konkretnych sytuacjach? Przy pytaniach o twórczość - artystyczną lub inną - karta Księżyc oznacza wielkie uaktywnienie się twórczych sił i potrzeb, ale owe twórcze bodźce, choć przemożne, są mało jasnego dla samego twórcy. Może on długo nie wiedzieć, o co mu chodzi i jaki rezultat chciałby osiągnąć. Wyraźnie karta nr XVIII patronowała malarzom-surrealistom i naszym poetom-romantykom.

Kiedy chodzi o miłość, karta Księżyc oznacza namiętności bezrozumne i ślepe. Często za tą karta stoi miłość fatalna i niszcząca, albo przynajmniej taki wylew fali emocji, którego nie sposób świadomie ogarnąć.

Również stosunki z ludźmi, w szerszym sensie, opierają o jakieś nasze fantazje i "chciejstwa" czy też "poronione pomysły". Może też chodzić o taki związek z drugą osoba, który nas wewnętrznie przemieni i wzbogaci, ale też oderwie od rzeczywistości, kariery itd.

W interesach karta Księżyc jest jednoznacznie negatywnym wskazaniem. Tu przecież trzeba twardo trzymać się ziemi!

Wizualizowanie tej karty wyostrza intuicję i rozwija dar rozumienia snów i wieszczych znaków.
--------------------------------------------------------------------------------

XVIII Księżyc

Karta "Księżyc" (przedstawiającą Księżyc na niebie, księżycowe zwierzęta: raka i psy, oraz bramę wiodąca do tajemniczej krainy) oznacza kontakt z nieświadomymi siłami własnego umysłu: z lękami, silnymi emocjami, niespełnieniem i nie zaspokojonym pożądaniem. Karta ta zwykle pojawia się w sytuacji, kiedy człowiek stoi na rozdrożu: i albo owe podświadome siły opanuje, albo im ulegnie, i wtedy będzie zachowywał się nieracjonalnie, często szkodząc samemu sobie.

Księżyc jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie: Żywe są w tobie potężne namiętności, silne emocje; na przykład poczucie żalu i krzywdy, zawiść, chęć zemsty, pragnienie "zawładnięcia" pewną osobą. Od ciebie zależy teraz, czy pójdziesz za nimi - czy zachowasz zdrowy rozsądek i jasność widzenia. Czy będziesz śnił na jawie - czy świadomie pokierujesz swoim życiem.

Księżyc jako karta druga w rozkładzie, ostrzegająca: Bardzo niebezpiecznie! Karta "Księżyc" w tej pozycji ostrzega, że nieuświadamiane popędy zaczynają przeważać, a ty, idąc za ich podszeptem, zaczniesz zachowywać się nieracjonalnie, postępować wbrew sobie, i możesz przysporzyć kłopotów sobie i zawikłanym w twoje "przejścia" ludziom.

Księżyc jako karta trzecia, mówiąca co robić: Zrób, co ci podpowiada twój głos wewnętrzny, choćby czyny te kłóciły się z twoimi zasadami i z twoja dotychczasową życiowa drogą. To taki moment, kiedy jedyne wyjście polega na tym, aby iść za instynktem i dać się ponieść namiętności.

Jako karta czwarta, czyli wewnętrzne przeszkody i złe nawyki: Poważne ostrzeżenie! Jesteś naładowany żalami, zawiściami i niespełnieniami rodem z przeszłości. Ale to, że karta "Księżyc" pojawiła się właśnie w tym miejscu, to znak, że ten "bagaż przeszłości" może być rozładowany i przepracowany.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach: Księżyc na tej pozycji sygnalizuje zwykle żale, zawiść i zazdrość ze strony partnera. Może oznaczać też, że on/ona źle ci życzy, a źródłem pewnych twoich niepowodzeń są "czary" czyli złe życzenia z jego/jej strony. Niebezpiecznie. Ale możliwe, że tylko razem możecie przekroczyć pewien nieprzyjemny próg w życiu.

Jako karta szósta, czyli zbliżająca się przyszłość i rozwiązanie: Nie licz na to, że sprawy niejasne wyjaśnią się. Przeciwnie: zapanuje jeszcze większa "ściema". Atmosfera zagęści się. Dojdą do głosu czyjeś zawiści i żale. (Dobrze wróży ta karta tylko twórcom piszącym o ciemnych stronach ludzkiej duszy.)

Jako karta siódma, czyli zaskakujące i nieprzewidywalne wydarzenia w przyszłości: Twoje plany zostaną pokrzyżowane przez to, że ujawnią się pewne skrywane dotąd żale i smutki i bardzo możliwe, że nie notariusz będzie potrzebny, ale psychoterapeuta.

Jako karta ósma, czyli, to, co się i tak nie zmieni: Nie zmieni się atmosfera nostalgii, niespełnienia i żalu. Jeżeli czujesz, że to dodaje ci twórczych sił - to dobrze. Ale jeśli pozbawia cię energii - to zła wróżba.

Karta dziewiąta - to, czym warto się zająć: Jest do przekroczenia pewien próg. Być może trzeba na świat spojrzeć inaczej, jak również zmienić wyobrażenia o sobie. Przekroczenia tego progu nie unikniesz - więc lepiej dokonać tego planowo, z pełną świadomością tego, co się dzieje.

Karta dziesiąta - jaki z tego będzie pożytek dla innych: Zapewne jakieś utwory (działa sztuki) zrodzone ze smutku i nostalgii będą się podobały publiczności.

Jedenasta - to, co się nie uda: Totalna mgła i niewiedza! Cale szczęście, ze niewiele z tego wyniknie dla realnego świata. ("Księżyc" w tej pozycji jest groźny tylko wtedy kiedy jest jedyna kartą z Wielkich Arkanów w całym rozkładzie. Wtedy wskazuje na wielkie pomieszanie i "odjazd", czyli tracenie kontaktu z rzeczywistością.)

Dwunasta - dodatkowe wskazówki: Sprawdź karty pod katem żalu, smutki, niespełnienia, ucieczki w fantazje. Jeżeli coś podobnego daje się wyczytać w pozostałych kartach, sprawa jest istotna.

Trzynasta - daleka przyszłość: W przyszłości będziesz się ładował niespełnionymi emocjami, aż dojdą one do głosu. Ale na razie nie musisz się tym przejmować...

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 19:34 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 20:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Archetyp - noc, królestwo ciemności
Znaczenie ogólne - obawy, lęki, koszmary, irracjonalność, stać przed progiem strachu, za którym znajduje się coś bardzo ważnego i wartościowego, obrazy podświadomości
Praca - dezorientacja, bezcelowość, trema, strach przed utratą pracy, niepewność
Relacje/uczucia - bezpodstawna zazdrość, podejrzenia, przewrażliwienie, lęk przed zrobieniem ważnego kroku
Świadomość - wzrost sił podświadomości
Sfera ducha - zejście do Podziemnego Królestwa
Cel - głębia poznania i świadomości
Cień -utrata swego "ja", rozmycie się
Odwrócona - iluzje, halucynacje, rozczarowanie


Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, o 14:59 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 20:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Rada z jednej karty:

Możesz mieć wrażenie, że ogarniają Cię ciemność i nie wiesz, w którą masz pójść stronę. Nie wyolbrzymiaj problemów. Rozwiązanie ich może okazać się o wiele łatwiejsze niż Ci się wydaje. Poproś kogoś o wsparcie. Rozmowa może naświetlić sprawę tak, że znajdziesz wyjście. Nie bój się.
Jeśli masz trudności w pracy, weź się w garść. Są one efektem Twojego obijania się. Nie możesz pracować na taką opinię, bo ona prześladuje człowieka później jak zły sen. Jeśli masz trudności ze snem, zwróć uwagę na odpoczynek i relaks. Załatw wszystkie sprawy, które spiętrzyły się ostatnio. Zacznij prowadzić zdrowy tryb życia, bo doprowadzisz się do poważniejszych dolegliwości. Na razie to tylko ostrzeżenie ciała.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


 Zobacz profil  
 


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL