[ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Karta Głupiec - 0
PostNapisane: 8 mar 2012, o 16:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2012, o 07:02
Posty: 128
Podziękowań: 43
Tarot - interpretacja karty Głupiec - 0

Obrazek

Karta Głupiec jest kojarzona ze spontanicznością, entuzjazmem i nowymi możliwościami. W położeniu prostym wskazuje dobry kierunek zmian, z kolei położenie odwrócone wróży bezmyślne i nieprzyjemne w skutkach postępowanie. Głupiec jest ponadto symbolem braku przywiązania do wartości materialnych, jednocześnie po prostu głupoty ludzkiej. Głupiec w przeciwieństwie do Maga nie zdaje sobie sprawy z tego co posiada (w tobołku na plecach). Reprezentuje nowe ale nie przemyślane działanie. Głupiec daje nam przestrogę – pomyśl zanim coś zrobisz. Osoba która jest pokazana Głupcem ma tendencję do bagatelizowania różnych spraw oraz do ich spłycania. Kieruje się wyłącznie swoją intuicją, która nie do końca jest poprawnie ukształtowana dlatego też Głupiec może zachowywać się jak małe dziecko nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego zachowania. Głupiec symbolizuje choroby układu nerwowego oraz oddechowego.
źródło: wikipedia.org


A jaka jest wasza interpretacja tej karty ?


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 8 mar 2012, o 17:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2012, o 11:34
Posty: 337
Podziękowań: 204
Głupiec również nawiązuje do podróży ( świadczy o tym tobołek ), według mnie oznacza również przyjaźń w pozycji dodatniej, ponieważ koło nogi Głupca widzimy wiernego przyjaciela. Może to też oznaczać dobre wizje w miłości. Ja tak to postrzegam, może Ajka się jeszcze wypowie na ten temat.

_________________
http://wrozbitabartemaus.manifo.com
http://ezocud.pl


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2012, o 12:09 

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 12:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
GŁUPIEC-bohater opowieści
Karta pokazuje Głupca w towarzystwie psa symbolizującego pomocną silę instynktu, ochraniającego go podczas wędrówki, bo chociaż nic nie podejrzewając stoi blisko skraju przepaści-nie spadnie. Szczekanie psa ostrzega go lub (co jest bardziej prawdopodobne) uświadamia mu zagrożenie. Snieżna pokrywa gór w tle karty oznacza wysokość, na jaka wspiął się do tej pory.To są szczyty, na ktorych żyje Eremita ucieleśniający końcowy cel pierwszej połowy drogi w kartach jednocyfrowych. Tym celem jest Poznanie, inaczej samoświadomość jakie on (Eremita) osiagnal, a ktore Glupiec musi dopiero zdobyc. Wszystko, co Głupiec wziął ze sobą w podróż, nosi przy sobie w sakiewce, której zawartość poddano wielu spekulacjom. Najpiękniejsze wyjaśnienie znalazł Sheldon Kopp, który nazwał worek Głupca "bagażem nieużytecznej wiedzy". To nasuwa równie typową, jak i ważną myśl na temat generalnej postawy Głupca. Albo on nie wie nic, albo nie robi żadnego użytku ze swej wiedzy. I być może dlatego nie utrudnia sobie zadania ani nie blokuje siebie tym, co wie. Ucieleśnia dziecko w nas, a dzieci, jak wiadomo, kochają wszystko, co nowe i beztrosko wkraczają na nieznaną drogę.Ta pozbawiona uprzedzeń otwartość jest bez wątpienia najlepszą postawą, żeby nauczyć się naprawdę czegoś nowego. Dlatego Waite nazwał tę kartę także "duchem poszukującym poznania".
Głupiec uosabia nieskomplikowaną i najprostszą stronę duszy,cieszącą się życiem i nie troszczącą się o to czy coś jest idealne i czy uda się bezbłędnie.On wciąż próbuje radośnie czegos nowego, bez strachu,że się przy tym ośmieszy lub że sobie nie poradzi. Jeśli coś się nie uda, próbuje tak długo, aż się w końcu powiedzie badź całkiem straci zainteresowanie. Jest w stanie cieszyć się z całego serca i wciąż zachwycać każdym nowym cudem, jaki oferuje życie, jak i samym cudem jakim ono jest.

Słowa-klucze do karty Głupiec:
Archetyp:dziecko, naiwny głupek
Zadanie:bez uprzedzeń próbować czegoś nowego, uczyć się beztroski
Cel:radość życia, zbieranie doświadczeń poprzez zabawę
Ryzyko: niezdarność, zakłopotanie, lekkomyślność, głupota
Odczucia: przedsiebiorczość, instynkt samozachowawczy, zadziwiająca otwartość, beztroska radość życia, ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego.

H.Banzhaf "Droga Tarota"
Na górę

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2012, o 20:46 

Dołączył(a): 8 sie 2012, o 13:09
Posty: 21
Podziękowań: 8
Talię otwiera i równocześnie zamyka Głupiec, oznaczony cyfrą "0", literą hebrajską "Szin" i liczbą 300. Obraz przedstawia wędrującego błazna w kolorowym stroju, z laską podróżną w prawej ręce, kijem na lewym ramieniu, na końcu którego przywiązane jest zawiniątko. Kij przytrzymywany jest lewą ręką. Nad wędrownikiem, po lewej, księżyc w aureoli. Błazen stoi nad krawędzią przepaści, z której wyłania się głowa smoka i kryształ. Jego prawą nogę gryzie lampart. Twarz z przymrużonymi oczami, zwrócona ku górze, symbolizuje zamknięcie się we własnym świecie, świecie marzeń i ideałów, do tego stopnia iż, nie rozróżnia pory dnia, nie czując przed sobą zagrożenia rozpoczynającej się nocy, którą symbolizuje obraz bladego słońca i odznaczonym półksiężycem prawie w prawym górnym rogu karty. Strój pstrokato-zielony z mnóstwem dzwoneczków – odwieczny symbol błazna, ale także dziecka z zabawkami.
Symbolizuje on nieświadomą siebie, niewinną, wchodzącą w życie jednostkę. Równocześnie obrazuje archetyp mędrca, uznanego przez otoczenie za głupca, gdyż jego brak doświadczenia, podążanie za intuicyjnie a nie rozumowo określanymi celami, powodują, że przez otoczenie traktowany jest pogardliwie. W rzeczywistości cechują go: nieograniczona otwartość na to, co nowe i niezwykłe, naiwna śmiałość i odwaga, wrażliwość. Można uznać, że reprezentuje on także pierwotny chaos, impulsywność (spontaniczność), która sama w sobie nie ma jeszcze umiejętności rozumowego rozróżniania dobra i zła.trzeba pamiętać jednak również o jednym Głupiec jako pierwszy posiada w sobie niezmierzona wiedzę, wiedzę której nie splamiły jeszcze obce mu jak na razie ideały i światy wartości tych rozwiniętym i ucywilizowanym. Ponieważ karta nie posiada numeru, może pojawić się tak na początku jak też na końcu każdej sekwencji. Litera "Szin" stawia go przed Światem, czyniąc go przed nim otwartym.


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sie 2012, o 21:36 

Dołączył(a): 8 sie 2012, o 13:09
Posty: 21
Podziękowań: 8
Opowieść Głupca - nieco poetycko
iedy właśnie się budzę do życia ciężko szukać mnie w bibliotece. Napędzony bodźcami z zewnątrz wyruszam w drogę. Ciekawy świta, zachwycony życiem dotykam, patrzę wchłaniam. Wygłodniały przeżycia czegoś nadzwyczajnego pędzę przed siebie po cienkiej i przezroczystej tafli topniejącego lodu zagrożeń. Biegnę z wiatrem wypełniającym moją cielesną przestrzeń. Na wietrze spalam się, wiatrem napędzam, w powietrznych omamach marzeń zatapiam się. Odziany tchnieniem dotykam słońca wypełniajęcego mnie radością śmiechem, optymizmem, gdy pieszczą mnie przepastne jego ramiona pełne ciepła i miłości. Bosymi stopami dotykam ziemi, co karmi i chroni. Nie zważam na przeszkody, czy kąsajacą gadzinę, która wypełza z cienia, bo mam przecież wodę co rany obmywa i tętniąc pulsuje w mym ciele. Mam także ogień, istny żar wiedzy, poznania rozpalający zmysły, nie dający wytchnienia.
Jestem dziecięciem świata tego... Jestem w Tobie tym co pcha wszystko do przodu, jestem Erosem, jestem Davidem, małym Heraklitem....


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, o 14:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 maja 2012, o 16:32
Posty: 11
Podziękowań: 2
0 Głupiec - jako karta osobista 22

Słowa kluczowe: wiosna, wzrost, otwartość, zaufanie, kreatywność, ogromny emocjonalny i intelektualny potencjał, humor i radość życia, czasem zablokowany lękami.

Głupiec przyporządkowany jest Dionizosowi, bogowi wiosny.
Osobowość Głupca jest połączeniem wiedzy i radości życia.

Ludzie z kartą osobistą Głupca posiadają często wręcz genialne intelektualne i twórcze zdolności. Ich niewiarygodne umiejętności a także żartobliwy i pełen poczucia humoru sposób bycia sprawiają, że są mile widzianymi gośćmi na różnych spotkaniach ludzkich, zabawach i wykładach.
Ich pomysły na rozwiązanie nawet najtrudniejszych problemów, są zazwyczaj nie tylko lepsze, lecz również niezwykłe. Ludzi-Głupców spotykamy zazwyczaj w zawodach, w których liczy się kreatywność i emocje, a także jasny, klarowny umysł. Głupcy są dobrymi kupcami, opiekunami dzieci, trenerami zwierząt, adwokatami a także uzdrawiaczami.


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, o 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 22:31
Posty: 2339
Podziękowań: 1254
0 lub XXII GŁUPIEC

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
0/XXII. GŁUPIEC, Niekonsekwencja

Tę kartę traktuje się jako zerową lub 22 kartę Wielkich Arkanów. Głupiec poprzedza więc święte karty, a także je zamyka stojąc poza nimi – tak też jest swoistym portalem, kartą wejścia i wyjścia ze świata Arkanów Wielkich. To ma bardzo głębokie znaczenie. Po przejściu drogi wtajemniczenia osiągnęliśmy wyższy pułap, skąd prowadzi nowa droga. Ponieważ wszystko jest ciągłym ruchem okrężnym, droga nieprzerwanie prowadzi dalej, tak jak Słońce, Księżyc i Ziemia nieprzerwanie krążą po swoich orbitach. Można też powiedzieć, że nie w pełni pozbyliśmy się tkwiącego w nas Głupca. Nad jego przezwyciężeniem musimy ciągle pracować, niezależnie jak daleko już zaszliśmy w naszej wędrówce.

Wyraźna staje się moralna strona Tarota, nawet jeśli kartami posługiwali się czarni magowie, jak np. Crowley. Tarota można nazwać szkołą życia ezoteryki, przy czym należy podkreślić, że nigdy nie traci on gruntu pod nogami. Im dłużej obcujemy z kartami Tarota, obojętnie jaka byłaby to talia, tym bardziej uświadamiamy sobie, że tkwi w nich też wiele humoru. Można to zauważyć zwłaszcza podczas seminariów, kiedy to interpretacji kart towarzyszy ogólna wesołość ich uczestników. Kartami nie można manipulować! nawet jeśli czasami ktoś próbuje kartom nieco "pomóc" lub po prostu oszukać. Ale właśnie wtedy Głupiec staje się najważniejszą kartą w grze życia!

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieustanną wędrówkę człowieka przez kolejne etapy ewolucji. Głupiec zamyka sekwencję 22 arkanów, ale nie kończy drogi Przeznaczenia. Karta ta, oznaczona liczbą O lub XXII, dopełni swe znaczenie dopiero wówczas, gdy człowiek osiągnie pełnię osobowości i harmonię wszystkich elementów duszy symbolizowaną przez kartę Świat. Oznacza też, że koniec każdej drogi jest początkiem następnej, a prawdziwa droga duchowa nie kończy się nigdy. Wartość liczbowa karty Głupiec, przyjmowana w obliczeniach rozkładu astrologicznego, wynosi 22. Głupiec dźwiga swój ciężar, którego nie może się pozbyć, jest popychany przez psa, drażniony przez dzwonki, dręczony przez przymus wędrowania i okoliczności, które spotyka na swej drodze. Jest jednak beztroski, gdyż nie ma świadomości przeszkód życia i będzie ją dopiero zdobywał podczas swej wędrówki. W swym znaczeniu elementarnym Głupiec przedstawia człowieka na drodze ewolucji, podążającego nią beztrosko i bez wytchnienia, niosącego zgromadzone przez siebie ciężary, dobre albo złe, oszołomionego dzwonieniem myśli, rozpraszanego przez troski chwili i niskie instynkty, aż do momentu, gdy będzie umiał urzeczywistnić sens swej wędrówki oznaczony przez kartę XXI.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie; idee, myśli w trakcie transformacji. Zmienność uczuć, skłonność do niedotrzymywania zobowiązań, marzycielska twórczość.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: Głupiec najogólniej oznacza brak harmonii, chaos. Przedstawia człowieka o słabej woli i skłonności do wykręcania się i omijania przeszkód, niezdolnego do podejmowania decyzji. Beztroska, niedbałość dla danych obietnic, szalone pomysły. Dominacja instynktu. Człowiek oddany swym namiętnościom i egoistycznym zachciankom. Zapowiedź podróży, wyjazdu, przeniesienia. Znaczenie wróżebne karty Głupiec uzależnione jest od znaczenia kart sąsiednich. Głupiec sygnalizuje nieoczekiwaną i nie planowaną ingerencję z zewnątrz, która wywiera wpływ na bieżące sprawy. Głupiec może również oznaczać początek nowego cyklu przeznaczenia. Reprezentuje osobowość twórczego marzyciela.

Źródło: Satanorium.pl

0/XXII Głupiec

Talia tarota zaczyna się od karty, która przedstawia (najczęściej, bo jak wiadomo tarok jest rysowany na tysiące sposobów) smętnego mężczyznę, z tobołkiem włóczęgi na ramieniu, który patrzy w jedną stronę, idzie w drugą, i nie zauważa, że pies go gryzie w tylną część ciała. To Głupiec, najsłynniejsza postać taroka.

Tu wspomnę, że wielu teoretyków taroka objaśnia sceny dziejące się na 22 kartach atutowych, jako kolejne przygody Głupca. Tarok, w ten sposób rozumiany, staje się "Tarotem Głupca", a sam Głupiec - najważniejszą w nim postacią. Otóż z tym się nie zgadzam. Karta Głupiec zwykle była oznaczana cyfrą zero, lub nie miała numeru - co znaczy, iż nie miała wysokiej rangi.

Kogóż więc przedstawia owa rycina? W jakiej sytuacji życiowej możemy powiedzieć o sobie, że Głupiec jest obrazem - nas samych?

Karta przedstawia wygnańca, kogoś, kto nie ma własnego miejsca pod słońcem. Ów wędrowiec nie wie, dokąd iść, rozgląda się na różne strony i nie ufa swojej drodze. Jest obcy, a przez to wystawiony na ataki wrogich sił, takich jak ów pies, który szarpie mu portki. Znamy to przysłowie: ostatnich psy gryzą...

Jeżeli w rozkładzie kart "wychodzi" Głupiec, znaczy to, że tarok bezlitośnie ocenił nasze położenie. Co kilka-kilkanaście lat w życiu człowieka powtarza się pewne dziwne doświadczenie: znajdujemy się w sytuacji początkującego. W pewnym momencie dzieje się coś takiego, iż musimy zaczynać od nowa (choć niekoniecznie od razu całe życie). Nasz dotychczasowy dorobek okazuje się niewiele wart. Z jakiegoś powodu kończy się praca, w której doszliśmy do biegłości, albo rozstajemy się z kimś bliskim, lub też zdrowie zmusza nas do zmiany trybu życia. Stajemy wtedy i rozglądamy się po świecie z pytaniem: co się stało? Co robić? Wtedy nasza dalsza droga wydaje się mglista i niejasna... I jesteśmy bardziej podatni na wszelkie ciosy od losu.

Już wiemy, co to znaczy: znaleźliśmy się w sytuacji Głupca! Astrolog wie, kiedy się to przydarza: na przykład wtedy, gdy kończy się jedna epoka w cyklu Saturna, i mija nasze "siedem lat tłustych". Na taka (lub podobną) okoliczność twórcy taroka wymyślili kartę Głupiec.

Zauważmy jeszcze, że Głupiec z karty taroka nie jest dzieckiem. Dziecko bywa bezradne, ale ma w sobie ogromną siłę, wielki potencjał rozwojowy. Głupcowi, przeciwnie, zdążyła już wyrosnąć broda, a on wciąż nie wie, co ma ze sobą począć.
--------------------------------------------------------------------------------

0/XXII Głupiec czyli Początkowa Niewiedza

Głupiec jako pierwsza karta rozkładu: Sprawa, o którą pytasz, jest pogrążona w mrokach niewiedzy, a ty sam nie masz i długo nie będziesz mieć właściwego rozeznania, co masz o tym naprawdę sądzić. Wchodzisz w taki obszar świata, gdzie brakuje ci wprawy i doświadczenia. Zapewne sam jesteś w stanie pomieszania, które maskujesz "dobrą miną do złej gry". Nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, a ty masz mały wpływ na bieg spraw. Musisz liczyć się z porażkami i kłopotami.

Głupiec jako druga karta...: Masz z gruntu błędny pogląd na dana sprawę, więc nic dziwnego, że rozwój wydarzeń będzie cię wciąż zaskakiwał i to niekorzystnie. Co więcej, nie masz zamiaru się stąd niczego nauczyć. Będziesz uporczywie trzymał się swoich błędnych i naiwnych wyobrażeń. Droga w fałszywym kierunku.

Jako karta trzecia...: Twoim głównym atutem jest spontaniczność i świeżość spojrzenia. A więc rób tak, jak ci dyktuje serce i intuicja. Pierwsza decyzja jest zapewne ta jedynie słuszną. Jak się będziesz namyślał, popełnisz błędy. Raz kozie śmierć!

Czwarta karta w rozkładzie: Nie masz wzorów w przeszłości. Brakuje ci doświadczenia, a jeśli będziesz chciał powtórzyć coś, co już kiedyś było, poniesiesz klęskę.

Piąta w rozkładzie: Współpraca z ludźmi na zasadzie "wiódł ślepy kulawego". Twoi partnerzy pogłębiają twoje błędne rozeznanie, albo ciągną cię w złą stronę.

Szósta karta w rozkładzie: W najlepszym razie znajdziesz się w punkcie wyjścia. Uwaga, możesz utracić rzeczy, wpływy i kontakty, które dziś określają twoja życiową drogę. Dużo ryzykujesz.

Siódma karta w rozkładzie: Nieoczekiwana pomoc lub inspiracja ze strony ludzi, którzy wyglądają na mało znaczących i mało wiedzących.

Ósma w rozkładzie: Nie zdajesz sobie sprawy, jak mało wiesz o rzeczach, którymi się zajmujesz. Musisz "zaliczyć" cały cykl doświadczeń, aby powiedzieć "wiem, że nic nie wiem".

Dziewiąta w rozkładzie: Sprzyjająca sytuacja do ćwiczenia się w spontaniczności i świeżości spojrzenia. Zachowaj umysł dziecka!

Dziesiąta w rozkładzie: Uważaj, inni mają cię za głupca. Wyróżniasz się w swoim otoczeniu na niekorzyść.

Jedenasta karta w rozkładzie: Masa nie zauważonych okazji. (Karta Głupiec w tym położeniu jest silna.)

Dwunasta karta w rozkładzie: Przejrzyj jeszcze raz wyłożone karty. Czy nie widzisz gdzieś ostrzeżeń, mówiących o niewiedzy, o braku doświadczenia, o naiwności postępowania i planów? - O tym przypomina ta karta.

Głupiec jako trzynasta karta w rozkładzie: Kiedy wydarzą się wszystkie te rzeczy, staniesz oko w oko z nowa przygodą i zapewne jakiś wielki kawał życiowych spraw zaczniesz jeszcze raz od początku.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 18:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 20:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Archetyp - dziecko
Znaczenie ogólne - otwartość, beztroska, ciekawość; znajdowanie się na samym początku; próbować, instynktowne właściwe postępowanie, zaczynać od początku
Praca - dyletant, początkujący
Relacje/uczucia - pełna życia, nieskomplikowana miłość, w której z ciekawością i zalotnością nawzajem się odkrywa i cieszy sobą; niekiedy chaotyczny sposób postępowania
Świadomość - zaczynanie od zera i spróbowanie czegoś nieznanego; eksperymentowanie i bycie otwartym na to, co przychodzi; wyłącznie tam, gdzie wymagana jest odpowiedzialność, karta ta może ostrzegać przed zbytnią lekkomyślnością.
Sfera ducha - mądrość Głupca
Cel - poszukiwanie drogi
Cień - brak odpowiedzialności
Odwrócona - chaos, głupota, nie stanąć na wysokości zadania, kompromitacja


Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, o 15:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 20:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Rada z jednej karty:

Zacznij nareszcie cieszyć się tym, kim jesteś i naucz się śmiać z siebie i swoich słabych stron. Ich ukrywanie kosztuje zbyt dużo energii. Zatroszcz się o siebie, odpocznij. Pójdź do kina, kabaretu. Pomyśl o tańcu, śmiechu, zabawie. To tego brakuje od dawna w Twoim życiu. Przestań być tak poważny! Życie jest fascynującą grą. Baw się więc i Ty. Słuchaj swojej intuicji. Ona jest Twoim największym przyjacielem. Jeśli jesteś przed podjęciem ważnej decyzji, nie śpiesz się. Może okazać się, że ufałeś jak dziecko i nie wiedziałeś o pewnych ukrytych sprawach, które okażą się niekorzystne dla Ciebie. Bądź uważny także na nieprzyjazne dla Ciebie osoby.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


 Zobacz profil  
 


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL