[ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Karta Diabeł - 15
PostNapisane: 8 mar 2012, o 17:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2012, o 07:02
Posty: 128
Podziękowań: 43
Tarot - interpretacja karty Diabeł - 15

Obrazek

Karta Diabła ogólnie symbolizuje zło biorące się z ludzkiego egoizmu. Oznacza ona niemoralne postępowanie, zniszczenie, krzywdzenie innych. Karta jest także kojarzona z materialistycznym podejściem do życia, uzależnieniami, wreszcie dotyczy również czarnej magii.
źródło: wikipedia.org


A jaka jest wasza interpretacja tej karty ?


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 lip 2012, o 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2012, o 20:57
Posty: 42
Podziękowań: 6
Pociąg fizyczny, romans
sekty, uzależnienia, wszystko dla pieniędzy, prostytucja, toksyczne związki, problemy psychiczne, problemy wszelkiego rodzaju które są bardzo poważne i nie łatwo się z nich wykręcić, przestępstwa, więzienie, czarna magia, klątwy, uroki itd , agresja, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, o 18:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 22:31
Posty: 2339
Podziękowań: 1255
XV DIABEŁ

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
XV DIABEŁ Fatum

Diabeł w języku francuskim Le Diable, a w angielskim The Devil jest piętnastą kartą Wielkich Arkanów. W Tarocie egipskim nazwa tej karty brzmi Demon, a czasem Tyfon, gdyż Egipcjanie nie znali pojęcia diabła. Tyfona uważano za niszczycielską siłę, która utrzymuje zmarłych z dala od nieba, aby ich strącić ostatecznie na ziemię, a tym samym pragnie ukarać ich śmiercią. Na rysunkach najczęściej można ujrzeć dwie nagie osoby przykute łańcuchem do diabła, co ma symbolizować ich niemożność uwolnienia się od diabelskich żądz. Diabeł często swoim wyglądem wzbudza jeszcze większy strach niż Śmierć. Za diabłem kryje się Lucyfer, upadły anioł, który nakłaniał ludzi do odwrócenia się od Boga. Diabeł jest buntownikiem i oskarżycielem. Transgresja prawa była wiec zawarta od początku w prawie jako narzędzie przekroczenia granic. Transgresja prawa jest przyczyna i narządem przekroczenia , ewolucji. W genezie --> pierwsza transgresja fundamentalna jest pożądanie i akt miłosny. Można by powiedzieć ze kreator potrzebuje kreatury aby się w niej przeglądać .( we francuskim réfléchir podobnie jak świadomość refleksyjna "conscience réflexive")Możemy zrozumieć role węża obserwując jego kuszenie jako cześć prawa boskiego. Wąż w Genezie , diabeł, jest instrumentem przebudzenia świadomości, budzi pożądanie , które popycha nas do transgresji. Owoc informacji z drzewa wiadomości dobrego i złego - był prostym pytanie dlaczego ? ono sprawia, że wiesz coraz więcej i jest to ową boską świadomość, która była pierwotnie przeznaczona tylko dla boga ( którego i tak stworzyli ludzie). Diabeł jest środkiem do wiedzy za, która się płaci. Jedno ze źródeł słowa diabeł pochodzi z greckiego " diaballein" co oznacza , separacje, zróżnicowanie... Diabeł jest wiec arkanem pożądania, seksualności, ale także... świadomości swoich korzeni. Numer 15 pokazuje nam na nowo powrót piątki , cyfra człowieka w kosmosie przez gwiazdę pięcioramienna w której człowiek się zawiera. Piec ,jest liczba uświadomienia sobie ( papież), piec palców w każdej ręce ...

ZNACZENIE KARTY: może dziwić, że ostatni etap - droga poznania rozpoczyna się kartą Diabła. Ale przecież pokusa towarzyszy nam przez całe życie. Każdy z nas musi próbować walczyć z nią nieustannie. Każda pokusa jest jednocześnie egzaminem, a do diabła przywiązują się ludzie sami przez łatwość podążenia za jego obietnicami. Kto jednak przykuł się do diabła, z trudem potrafi się od niego uwolnić. Można tu odnaleźć proces podobny w swym mechanizmie do nałogu. Ale nie należy zapominać, że w diable tkwi olbrzymia siła napędowa. Siła, która eksplodując często osiąga przeciwieństwo tego, czego diabeł pragnie. "Zła" siła stwarza też dobro - Dlatego symbolizuje ona skumulowaną ,energię, której należy użyć, a która pragnie wystawić nas na próbę. Najważniejszą mądrością tej karty jest stwierdzenie, że nie ma w życiu nic, co nie podlegałoby sprawdzianowi. Karta pokazuje także, że droga z niebios na ziemie jest krótka. W diable przekazano więc prastary symbol pełnego wyzwolonego życia, idącego za instynktem.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: dąb, wielowiekowy i silny, stawiający czoło burzom i wichrom, zostanie pewnego dnia spalony przez jedną błyskawicę. Człowiek, który nie zdobył klucza do Przeznaczenia, nie jest w stanie wyciągnąć z tego przykładu żadnej nauki na temat bezowocności swej mądrości i mocy. Diabeł przedstawia zasadę działania duchowego, które usiłuje przeniknąć materię i otoczyć się nią w celu materializacji. Symbolizuje wielki postęp, gdyż będąc symbolem zła, jest równocześnie symbolem triumfu. Karta ta otrzymała nazwę Diabeł, ponieważ przedstawia ona człowieka działającego w planie materialnym bez oparcia duchowego. Człowiek, który nie rozwija swej duchowości, ulega pokusom przekraczania prawa moralnego (kosmicznego) i podążania za swymi instynktami. Karta ta oznacza powodzenie w sferze materii dzięki własnemu wysiłkowi, rozsądkowi, albo przez zdanie się na fatum. W każdym przypadku Diabeł jest kartą rebelii, siły potężniejszej niż rozum, a więc niebezpiecznej. Jest to karta niezależności, potęgi twórczej, ale także uzależnienia i przymusu. Diabeł wyraża również iluzję, urzeczenie, przede wszystkim zmysłowe. Diabeł rządzi materią, planem fizycznym (plan mentalny poddany jest Pustelnikowi, duchowy Papieżowi).

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: potężna, egoistyczna siła, pycha. Niestałość, nałogi. Brak kontroli, złe impulsy, zmysłowość. Natura impulsywna, instynktowna, ujawnia wyraźną dominację materii nad duchem. Egocentryzm, zdolności manipulowania, moc seksualna, buntowniczość.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: jest to karta sił wyższych, czasem instynktów które tłumią wolę. Karta ta narzuca decyzje i fakty, przeciwko którym nie ma sensu się buntować. Mądrość radzi poddać się im i czekać na rezultaty. Chociaż może to być szkodliwe dla ewolucji duchowej, często bywa korzystne dla spraw materialnych, fizycznych albo zmysłowych. Karta uroku, powabu, wyzwala silną energię seksualną. Zależnie od położenia oznacza:
- przyciąganie fizyczne między dwiema osobami;
- osobę powabną, ale niebezpieczną; despotyczną albo egocentryczną; - związek dwóch osób oparty na sile i dominacji.

Zapowiada ślepą namiętność, której nic nie powstrzyma. Można dla niej popełniać głupstwa i niegodziwości, ale przyjemność, którą, się z niej czerpie, zaspokaja najgłębsze pragnienia. Seksualność, zbliżenie płci, pasja, namiętność, twórczość, bogactwo, egocentryzm. Diabeł odbiera wszelką kontrolę nad sobą, przynosi zależność od sił, którym trudno się oprzeć i które najczęściej pochodzi od diabła. W rozkładzie oznacza myśli i działania niskie, które degenerują fizycznie lub moralnie.

Źródło: Satanorium.pl

XV. Diabeł czyli pułapki poszukiwania mocy

Co, lub kogo, przedstawia karta Diabeł? Najlepsza odpowiedź jest najprostsza i dosłowna - Diabła. Są ludzie, którzy w istnienie Diabła i piekła nie wierzą, ale jeżeli chcą się zajmować tarokiem, wystarczy gdy uwierzą, że Diabeł mieszka gdzieś w głębinach naszej podświadomości. Diabeł, zarówno ten z wyobrażeń religii chrześcijańskiej, jak i ten "nasz" czyli tarotowy, jest przeciwnikiem Boga, i robi wszystko, by człowieka sprowadzić z jego drogi ku Światłu.

Karta Diabeł malowana jest tak, aby sprawiała wrażenie mroku i podziemia. Diabeł sam siedzi na postumencie, jakby był bóstwem jakiegoś tajemnego kultu. Diabeł na rysunku jest niewątpliwie potężny. Znakiem siły są zarówno rogi, jak i mocarne muskuły. Równie ważne jak on sam są dwie postaci - kobieta i mężczyzna - nadzy i przykuci łańcuchami do postumentu Diabła. (W niektórych taliach sami już się zaczynają zmieniać w diabełki, co można poznać po ogonkach, jakie im wyrastają.) Wszyscy teoretycy taroka podkreślają, że owe łańcuchy są luźne, i ofiary mogłyby je sobie zdjąć - gdyby chciały.

Owe łańcuchy wyrażają myśl, że padnięcie w objęcia Diabła jest pułapką. Ale dlaczego człowiek w ogóle popada w diabelskie sidła? Odpowiedź da się wyczytać także z rysunku: czyni to, pożądając mocy. Kiedy pragnienie osobistej mocy, władzy, sławy i bogactwa staje się silniejsze od umiłowania Prawdy, od wierności swojej Drodze - wtedy automatycznie człowiek staje się niewolnikiem Diabła. Bowiem w stosunku do Diabła można być tylko niewolnikiem - jak ci dwoje u jego ptasich stóp, noszący łańcuchy.

Karta Diabeł pojawia się w rozkładach tarota jako groźne ostrzeżenie. Jest sygnałem - niby dzwonek i migająca czerwona lampka - że dzieje się coś złego; że schodzimy ze swojej właściwej drogi, że ulegamy mirażom sławy i osobistej potęgi, że chcemy budować jakieś imperia, które wzbijałyby nas w pychę. Jeżeli karta ta wskazuje na konkretnego człowieka, zwykle jest to tyleż groźny manipulator, co nadęty pyszałek.

Karta ta może również ostrzegać przed wszelkimi sytuacjami, które są dla nas pułapką, ślepym zaułkiem bez wyjścia. Wpadamy w takie pułapki zawsze wtedy, gdy nadmiernie przywiązujemy się do fałszywych wartości, do czegoś, co wcale w życiu nie jest najważniejsze.
--------------------------------------------------------------------------------

XV Diabeł czyli jak siła nie daje szczęścia

W talii marsylskiej i w innych klasycznych taliach taroka diabeł wyobrażony na tej karcie jest nie tyle straszny, co dziwaczny. Ma ptasie łapy, skrzydła nietoperza, rogi nie tyle koźle, co jelenie, i podejrzanie wielkie piersi. Jak centaur lub chimera jest "pozszywany" z części różnych zwierząt. To znak, iż wyobraża on takie nasze myśli, pokusy, plany, działania, dla których nie ma miejsca w realnym świecie. A ponieważ jest to Diabeł, więc oznacza on, że próba pójścia taką drogą skończy się cierpieniem i utratą wolności - ów brak wolności symbolizują dwie postaci, mężczyzna i kobieta, stojące u stóp Diabła i przykute do jego tronu łańcuchami.

W tych łańcuchach zawiera się istota tej karty. Diabeł oferuje ludziom moc. Wyobraża te siły w świecie, którym właściwa jest potęga. Możemy mieć pokusę, aby oddać się we władanie owych sił, podporządkować się im, oddać się im w opiekę - kto tak czyni, ma nadzieję, że będzie brał udział w potędze tych sił, że skapnie mu coś z ich stołu... Ale to są tylko złudzenia. Owe siły mają nam do dania tylko... zniewolenie.

O czym mówię? Karta Diabeł "wyświetla się" w świecie, kiedy ludzie dają się prowadzić takim czcicielom mocy, jak Hitler. Kiedy łudzą się, że zbrodniarz w rodzaju Stalina zaprowadzi ład i szczęście. Kiedy zgadzają się na współpracę z mafiosami lub szukają szczęścia w bezpiecznej (niby!) sekcie.

Także w bliskich stosunkach międzyludzkich Diabeł daje znać o sobie, kiedy jedna osoba podporządkowuje sobie drugą, a ta godzi się na to, łudząc się, że w objęciach "słodkiego tyrana" znajdzie bezpieczeństwo i oparcie.

Zauważmy, że karta XV.Diabeł jest odwrócona w porównaniu z karta XI.Moc. Tam ludzka istota była w górze, a bestia w dole - tu, na odwrót, bestia jest górą, a ludzie u jej stóp, upokorzeni i prowadzeni na jej pasku.

Dlatego zazwyczaj karta Diabeł mówi, że ujawniają się te nasze skłonności, potrzeby czy kompleksy, nad którymi nie mamy kontroli, które łatwo mogą popchnąć nas tam, skąd trudno jest zawrócić.

Czy jest coś pozytywnego w tym obrazku dziwacznego zwierza kucającego na słupku? Czasami, kiedy problemem osoby zadającej pytanie jest to, że jej życie jest nazbyt sztywne, bezbarwne, pełne ograniczeń i zahamowań - na wzór tych przykutych do słupa postaci - karta Diabeł jest sygnałem, że warto by nauczyć się żyć bardziej spontanicznie i wyzwolić te siły psychiczne, które uporczywie w sobie tłumimy.

I uwaga na koniec: Nie widzę powodu, aby w Diable, karcie nr XV, widzieć tę samą postać, którą czczą sataniści. Tarot nie jest żadną "biblią szatana"!
--------------------------------------------------------------------------------

XV Diabeł czyli to, co nas wiąże i nie puszcza

Diabeł tarotowy to nie to samo, co Szatan Kusiciel z chrześcijańskiej teologii. Rysunek przedstawiony na tej karcie mówi sam za siebie. Jest tam nie tylko tytułowy Diabeł (rzeczywiście rogaty, paskudny i demoniczny), ale i dwoje ludzi, kobieta i mężczyzna, oboje nadzy i łańcuchami przywiązani do słupka, na którym Diabeł przysiadł. Najważniejsze na tej karcie jest to, że ich łańcuchy tworzą luźne pętle wokół ich szyi - tak, że gdyby chcieli, sami by je od razu zdjęli. Więc diabelska niewola, przedstawiona na tej karcie, jest dobrowolna. Mnóstwo jest rzeczy, które nas wiążą i więżą, ograniczają naszą wolność - i na większość z nich zgadzamy się, a nawet sprawiają one nam przyjemność. Wszystkie takie sprawy symbolizuje właśnie karta "Diabeł". Karty tej nie należy się bać - ale i nie wolno jej lekceważyć, kiedy nas przed czymś przestrzega.

Diabeł jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie: Poważne ostrzeżenie! W całej sprawie, o którą pytasz, jest tak, że robisz coś, czego naprawdę robić nie chcesz. Przymuszasz się i ograniczasz. Ale masz szansę zdjąć kajdany i wyjść na wolność.

Diabeł jako druga karta z kolei, ostrzegająca: Poważne ostrzeżenie! Twoja droga życiowa poważnie skręca na manowce! Zajmujesz się sprawami, które nie są twoje. Wybierasz gorsze, mogąc wybrać lepsze. Sam sobie budujesz własne klęski (przez niezdrowy tryb życia, niewłaściwe towarzystwo, błędne wartości, itd.).

Diabeł jako trzecia karta z kolei - wskazówka, co robić: Konieczne jest dotarcie do źródeł zła i przeszkód. Konieczna jest wnikliwość i dociekliwość, zaglądanie w różne zakamarki (dosłownie i w przenośni), obnażenie tego, co ukrywane. Nie wolno ci wierzyć pozorom.

Diabeł jako czwarta krata - obciążenia z przeszłości: Uwaga, bo karta Diabeł w tej pozycji jest bardzo silna! - czwarte miejsce to jej jakby naturalna pozycja. Karta ta mówi, że nie jesteś wolny, gdyż bagaż dawnych doświadczeń mąci ci rozum, przykuwa do rzeczy, które się przeżyły - i nie pozwala być sobą.

Diabeł jako karta piąta z kolei, mówiąca o twoich partnerach: Poważne ostrzeżenie! Ludzie z twojego otoczenia żerują na tobie i wykorzystują twoją energię - może nawet ssą cię jak wampiry.

Diabeł jako karta szósta z kolei - zbliżająca się przyszłość: Zbliża się taki układ sił, taki stan rzeczy, w którym ty będziesz uwikłany, zniewolony i jeszcze będziesz musiał udawać, że bardzo cię to cieszy.

Jako krata siódma - wydarzenia, których obecnie nikt się nie spodziewa: Coś co teraz wydaje się przyjemnością, niespodziewanie zamieni się w niewolę.

Karta ósma - to, co się nie zmieni: Nie zmieni się to, że jesteś uwikłany, zniewolony - choć mógłbyś się sam łatwo uwolnić.

Karta dziewiąta - mistrzostwo i doskonałość: Masz szansę osiągnąć mistrzostwo w sprawach, które grożą zniewoleniem - na przykład zostać mistrzem w sztuce odchudzania lub rzucania palenia.

Karta dziesiąta - pożytki dla innych: Jacyś ludzie autentycznie skorzystają na tym, że ty nie masz pełnej wolności. Zapewne poświęcasz się dla ich dobra.

Karta jedenasta - to, co się rozmyje, rozwieje i nie dojdzie do skutku: Tzw. strachy na Lachy - to znaczy coś, czego się boisz, że będzie dla ciebie niewolą i związaniem, okaże się fałszywym strachem. (Ale czymś takim są wszelkie nerwice...)

Karta dwunasta - wskazówki dla rozumienia całości rozkładu: Zwykle diabeł w tym miejscu oznacza, że klient coś stara się ukryć.

Karta trzynasta - odległa przyszłość: Grozi ci zniewolenie, zapewne dobrowolne. Ale to jeszcze daleka perspektywa.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 20:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Archetyp - pokusa, zło, grzech
Znaczenie ogólne - zniewolenie, pokusa, zależność, brak umiaru, destruktywne siły, zdrada własnych zasad, niepohamowanie
Praca - zależność od kogoś, brudne interesy, sprzedaż swej duszy za pieniądze, nadużywanie władzy
Relacje/uczucia - uwiedzenie, związek destruktywny, rzutowanie nawzajem na siebie ciemnej strony, dewiacje seksualne, chorobliwa nieufność i zazdrość, destruktywna walka o władzę
Świadomość - spotkania z własnym cieniem
Sfera ducha - sprawdzenie stałości własnych zasad
Cel - władza, manipulowanie innymi
Cień - karta to jest cieniem sama w sobie
Odwrócona - wyleczenie, opamiętanie, odzyskanie wolności


Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, o 15:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 20:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Rada z jednej karty:

Samopoczucie jak w sidłach, z których nie wiadomo jak wyjść. Nie jest tak źle, jak Ci się wydaje. Załatwienie sprawy leży w Twoich rękach. Przyznaj się najpierw przed sobą, z czym masz trudności. To pierwszy krok do zmiany. Nie można zmienić czegoś, jeśli się nie wie, że to właśnie problem. Podjąłeś jakieś ryzykowne kroki: nadużywanie alkoholu, narkotyków, obżarstwo, zdrada, hazard. Twoje sumienie nie daje Ci spokoju. Możesz czuć się jak w więzieniu. Uważaj na straty finansowe. Musisz podjąć jakieś konkretne kroki, by zmienić tę sytuację. Nie możesz poddawać się ani pozostawać biernym. Każde działanie będzie lepsze niż uleganie nadal mechanizmowi, który doprowadził Cię do tej pułapki.
Oczyść swoje myśli, ciało, duszę. Posprzątaj mieszkanie. Porozmawiaj z wiernym przyjacielem, psychologiem, terapeutą, kapłanem. Odnów kontakt z Bogiem, módl się, medytuj. To dobra metoda na gruntowne porządki i znalezienie drogi do wolności.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


 Zobacz profil  
 


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL