Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 mar 2012, o 18:00 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2012, o 08:02
Posty: 128
Podziękowań: 42
Tarot - interpretacja karty Arcykapłan (papież) - 5

Obrazek


Karta Papieża (Arcykapłana) jest symbolem pobożności i konserwatyzmu. Oznacza osobę mającą wielki autorytet, niekoniecznie duchownego - także na przykład nauczyciela. Kojarzona jest z potrzebą uzyskania fachowej porady, albo pomocy w problemach duchowych. Dotyczy także ogólnie zainteresowania sprawami duchowymi i potrzebą uzyskania przebaczenia.
źródło: wikipedia.org


A jaka jest wasza interpretacja tej karty ?


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 31 lip 2012, o 13:31 
Zakorzeniony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2012, o 21:57
Posty: 42
Podziękowań: 5
+ Ślub, rodzina, szczęście, moralność, umiejętność wybaczania, pomoc, życzliwość, spokój, stabilizacja, ktoś mądry kto będzie potrafił nam pomóc, czasem pokazuje lekarza, psychologa, tradycja, rozwój duchowy, uczciwość
- Np lekarz który nie pomaga chorym a im szkodzi, osoba która celowo nami manipuluje i ogólnie wszelkie manipulacje, sekty, problemy seksualne, taka rodzinka na pokaz - wszyscy myślą,że jest ładnie a naprawdę jest tragedia, ktoś o dwóch twarzach, nieszczęśliwe małżeństwo, problemy rodzinne, problemy z dziećmi, problemy ze zdrowiem, czasem także u młodych osób problemy w szkole z nauką


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2012, o 21:22 
Zakorzeniony

Dołączył(a): 8 sie 2012, o 14:09
Posty: 21
Podziękowań: 8
Hierofant, Papież oznaczony numerem V, liczbą 5, literą hebrajską "Hat". Siwobrody starzec, odziany w długą fioletową szatę, z szerokimi rękawami, zakończonymi białą koronką, na nią narzucony czerwony ornat, ozdobiony złocistą lamówką, w której osadzone są na przemian czerwone i niebieskie kamienie. W wokół szyi, ze spadkiem pośrodku ornatu, w dół paliusz. Na głowie tiara (potrójna czapka-korona). Prawa dłoń, w geście przyrzeczenia, wzniesiona ku górze. W lewej trzyma wysoką laskę zakończoną potrójnym krzyżem (krzyż papieski). Siedzi na tronie, na tle dwóch kolumn zwieńczonych łukiem. Na prawej kolumnie, na wysokości sklepienia, pentagram gnostycki. U jego stóp, jakby na złotym runie skrzyżowane klucze srebrny i złoty. Przed nim dwie postacie (jakby mnichów), z ogolonymi głowami, zwrócone twarzami ku Hierofantowi. Postać z prawej strony karty odziana w ciemnobrązową lub czarną szatę. Jej głowa otoczona słoneczną poświatą, biorącą swe źródło z trzymanej w ręce świecy. Postać po lewej stronie karty w czerwonej szacie. Tło karty ciemne z prześwitami kolorów: niebieskiego, granatowego, fioletowego.
Hierofant symbolizuje inspirację duchową, prawo moralne i intelektualną syntezę (umiejętność uogólniania). Według Junga jest on "duchem informującym", przekazicielem wzorów osobowych i tradycyjnej mądrości społeczeństwa, ale także odwrotnością: groźbą ortodoksji, braku tolerancji, poczucia nieuzasadnionej wyższości moralnej, wyrazicielem jedynie słusznej racji. Zdaniem Junga Kapłanka, Władczyni, Władca i Hierofant obrazują siły, którym podlega rozwijające się ego, to jest: kobiecość-męskość, duchowość-materialność, a także cztery typy powiązań: intuicję, uczucia, zmysły i myśli. Scharakteryzowane archetypy oznaczają doświadczenia procesu ekspansywnego zbierania i różnicowania doświadczeń. Poszukiwania własnej osobowości i formy wyrażenia własnego ja. Konieczność akceptacji lub odrzucenia tkwiących w nas form - archetypów został między innymi opisany w Ferdydurke Witolda Gombrowicza (14).


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, o 21:38 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2260
Podziękowań: 1200
V PAPIEŻ (KAPŁAN, ARCYKAPŁAN)

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
V PAPIEŻ, Dominacja,

Karta nazywana również została jako Jowisz lub Hierofant, a nawet The Master of the Arcanas. Z pewnością podkreślają one znaczenie tej ostatniej z pięciu kart przedstawiających figury i nadają jej wyższą rangę niż karta Władcy. Hierofant był kapłanem świętych misteriów; był tym, który wiódł nauczycieli i uczniów przez misteria, by ich wprowadzić w największe tajemnice. Pod jego postacią ukrywa się egipski bóg Thoth, władca czasu, władca liczb i wiedzy tajemnej, jego słowa ponoć były ubrane w byt – posiadały zdolność kreacji.

ZNACZENIA KARTY: ta karta jest kartą próby, egzaminu, co często uosabiają postacie klęczące przed Arcykapłanem. Chodzi tu bardziej o próbę, której poddajemy się sami przed sobą, niż o egzamin przed jakąś instytucją czy urzędem. Istotną treścią tej karty jest także wewnętrzna pokora, wyznanie wiary. Prawie we wszystkich religiach przyjmuje się pozycję klęczącą, co ma wyobrażać głęboki szacunek przed siłami boskimi tkwiącymi w nas i poza nami. W tym sensie można więc tę kartę nazwać również kartą wiary. Obserwując tę kartę rozumiemy, iż nie wszystko potrafimy uczynić sami, własnymi siłami. Uświadamiamy sobie też, że to niebiosa nas ochraniają. Jest to karta wewnętrznej odpowiedzialności za własną dojrzałość. Tu nikt nie odbiera nam odpowiedzialności i to bez względu na to czy coś potrafimy, czy też nie. W starożytnym Egipcie adepci wiedzy tajemnej sami decydowali, czy są na tyle dojrzali, by przyjąć obowiązki kapłańskie, ale i sami wycofywali się z nich. Wszyscy, którzy dążyli do objęcia wysokich lub świętych stanowisk, musieli rozprawić się najpierw ze swoimi wewnętrznymi demonami. Ich wnętrze, własna głębia nie mogła zawierać mrocznych tajemnic. Jest to także karta czystego sumienia, które ma się po pomyślnym zdaniu egzaminów we własnym wnętrzu. Władca ustanawia prawo i przewodzi. Tu istnieją, co najwyżej, przykazania, bowiem nie ma bezpośredniego przewodnika. Nie ma nikogo, prócz nas samych, kto powiedziałby: zrób to, postępuj tak, a nie inaczej!

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: każdy ukierunkowuje swe życie według swej woli. Geniusz dobra trzyma sili prawej strony człowieka, geniusz zła -lewej. Świadomość czeka na ich głosy. Aby móc podążać własną ścieżką, trzeba słuchać swej własnej świadomości. Karta ta wyraża symbolicznie: siłę duchową jako nośnik prastarych zasad. Papież przedstawia tego, kto otrzymał inspirację boską i kto naucza i sądzi z absolutną słusznością. Symbolizuje on bezmiar duchowy, który panuje nad światami, wszechobecną duchowość, bez której nie ma żadnej ewolucji. Papież dzięki swej sile może wstrzymać działanie Diabła.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta wyraża przede wszystkim dominację intelektualną. Panuje w Tarocie nad serią Kijów. Oznacza filozofię i inspirację, wykształcenie religijne i okultyzm, symbolizuje ewolucję moralną i intelektualną, którą człowiek osiąga dzięki kontroli nad sobą samym i nad ludźmi. Na planie fizycznym jest znakiem długiego życia, daje dobrą, pogodną starość. Powołanie religijne albo naukowe. Zwycięstwo duchowe. Odkryta tajemnica. Ułatwia powodzenie materialne dzięki wytrwałości i umiejętności doprowadzania spraw do końca. Zapowiada długotrwałe zmiany miejsca, podróże korzystne dla kariery zawodowej i osiągnięcia awansu społecznego. Jest symbolem porządku i organizacji. W rozkładzie musi być zawsze traktowana jako karta ewolucji, protekcji, równowagi i umiarkowania. Może reprezentować przybranego ojca, wychowawcę, profesora, księdza, lekarza, opiekuna duchowego, przewodnika, ministra, szefa, tego kto prowadzi i kto wydaje rozkazy. Obecność tej karty w rozkładzie wskazuje na nadchodzącą opiekę sił duchowych nad pytającym.

Źródło: Satanorium.pl

V. PAPIEŻ

Tytuł "Papież" nosi piąta karta Wielkich Arkanów. Ponieważ talie taroka były wydawane przez niechętnych papiestwu protestantów, czy innych "antypapistów", wielokrotnie ta karta - i jej bohater - byli nazywani "Arcykapłanem". My jednak nie mamy powodu, aby tej starej nazwy -"Papież" - zmieniać na inną. Jasne jest też, że interesuje nas symboliczny, przenośny sens tej karty. Cóż wiec ona znaczy?

Zauważmy przede wszystkim, że na rysunku tej karty powtarzają się elementy występujące na innych kartach. Papież ma w tle za sobą dwie kolumny, które tworzą jakby bramę. Podobną parę kolumn widzimy w kartach Papieżyca, Rydwan, Sprawiedliwość, Wisielec, Księżyc. Wszędzie tam dwie kolumny oznaczają wejście do tajemnej krainy, w obszar sacrum.

Zauważmy też, że cały obraz jest skomponowany na zasadzie "główna postać w górze, dwie pomniejsze po obu stronach w dole". Tę samą symetrię widzimy na dwóch następnych kartach: Kochankowie i Rydwan, a także na kartach Diabeł, Wieża, Gwiazda, Księżyc, Słońce, Sąd... Wszędzie tam ktoś Wyższy obcuje z kimś Niższym. I tu mieści się cała tajemnica karty Papież. Papież - ów "wyższy" - zasiada powyżej dwóch mnichów - "niższych". Scena ta przedstawia przekaz wiedzy, nauk, a także duchowej energii i inspiracji.

Karta Papież została specjalnie zaprojektowana po to, aby przypominała, że istnieją - chociaż jest ich niewielu - ludzie, którzy mają dar "energetyzowania" innych. W pobliżu takich ludzi życie wydaje się łatwiejsze i ma więcej sensu; nabieramy ochoty do działania, czujemy się dowartościowani, silni, potrzebni. Wokół ludzi mających dar inspirowania, udzielania duchowej energii, gromadzą się inni, często całe tłumy... Wygląda to tak, jakby ci inni "wygrzewali się" w promieniowaniu bijącym od tych charyzmatycznych jednostek. Otóż to zjawisko i ludzi obdarzonych takim darem przedstawia karta Papież.

Dlatego też w karcie są potrójne elementy: wszystkich postaci jest trzy, korona papieża jest potrójna, krzyż w jego dłoni ma trzy poprzeczki. Narysowano tak (aczkolwiek numer własny tej karty jest 5), ponieważ w numerologii właśnie trójka symbolizuje nadmiar mocy, która można dzielić się z innymi.

Jeżeli kartę tę odkryjesz w rozkładzie, znaczyć to będzie, że dana ci jest moc wpływania na innych - albo odwrotnie: pora, abyś udał się do kogoś mocniejszego, aby "grzać się" w blasku jego inspirującej mocy. Kto uważnie studiuje karty taroka, zauważy w tym momencie, że karta Papież ma wiele wspólnego z Magiem.
--------------------------------------------------------------------------------

V Papież czyli jak być dla innych autorytetem

Karta Papież przypomina kartę Cesarz. Obie przedstawiają mężczyzn posiadających władzę - Cesarz władzę świecką, Papież - władzę duchową. Kiedy jednak wróżymy klientom, musimy to rozróżnienie "przetłumaczyć" sobie na sprawy bardziej codzienne. Otóż różnica jest taka, że Cesarz na swojej karcie jest sam, i wobec tego karta ta "wychodzi" wtedy, kiedy trzeba podjąć decyzje jednoosobowo, a inni ludzie i tak się powinni podporządkować. Natomiast Papież na karcie siedzi naprzeciw dwóch swoich wyznawców lub mnichów-pomocników. Zatem karta ta pojawia się wtedy, kiedy nasza działalność ma bardziej społeczny charakter; kiedy jest ważne co mówimy ludziom, czy nas wysłuchają i czy my będziemy umieli stać się ich przedstawicielami. Pamiętajmy, że Papież to - symbolicznie - przedstawiciel Boga na ziemi, ale także reprezentant ludu przez Bogiem. (Przy okazji tej karty przypomnę, dlaczego kolejne karty rozkładu mają takie a nie inne znaczenie.)

Odkrywając kartę pierwszą chcemy się dowiedzieć, co w ogóle, ale w pewnym przybliżeniu tarok chce nam powiedzieć o sprawie, o którą pytamy. Papież pierwszy w rozkładzie: Podstawowym problemem jest to, jak zachowasz się jako reprezentant pewnej idei, pewnej "wyższej sprawy"; jak wypełnisz swoją misję. Działasz pośród ludzi; zadaniem jest aby ich przekonać do jakiegoś ważnego przedsięwzięcia. Może też być tak, ze stajesz się przedstawicielem tych ludzi na zewnątrz. Karta ta może wskazywać na twoją pracę nauczycielską albo działalność polityczną.

Przy karcie drugiej chcemy wiedzieć, jakie są zagrożenia, czego się trzeba strzec, jakie negatywne wiadomości przygotowały dla nas karty. Oto co mówi Papież jako druga karta: Twój autorytet może zostać zanegowany. Ludzie, którzy ci podlegają, nie dowierzają ci lub próbują się buntować. Twoje słowa mogą okazać się fałszywe, a zasady nieskuteczne. Czy nie zwodzisz ludzi?

Kiedy znamy ogólna sytuację i znamy zagrożenia, możemy podjąć decyzję. Trzecia karta odpowiada na pytanie: Co robić? Jaką przyjąć strategię działania? Papież na trzeciej pozycji: Podejmując decyzje pamiętaj, że nie jesteś sam, że cele, które osiągniesz, będą służyć pewnemu ogólniejszemu pożytkowi, i odwrotnie, od twoich błędów będą cierpieć również inni. Działaj tak, jakbyś był przedstawicielem pewnej sprawy "wyższej" i ogólnej. Pamiętaj też, że wszystkie twoje kroki są na bieżąco ocenianie przez innych.

Kiedy działasz, często czujesz pewne wewnętrzne opory, które pochodzą z dawnych złych doświadczeń, z obciążeń "historii". Karta czwarta mówi o tych obciążeniach. Papież czwarty: Zostałeś przyzwyczajony do tego, że twoimi krokami rządzą pewne autorytety. Dlatego nie jesteś zbyt samodzielny. (Karta Papież w tej pozycji może oznaczać też przywiązanie do religii i tradycji.)

Wiesz już dużo o sobie, teraz interesują cię twoi partnerzy: ludzie z którymi współdziałasz, którzy cię otaczają; a także ci, z którymi łączy cię uczucie lub wspólne interesy, i to jest sens piątej karty. Papież piąty: Twój partner (partnerzy...) to osoba obdarzona autorytetem, albo niosąca wielką i szczytną ideę. Musisz temu sprostać.

Pięć pierwszych kart domaga się podsumowania. Podsumowaniem tym jest prognoza na najbliższy czas, bliska przyszłość. O tym mówi karta szósta z kolei. Papież szósty: W bliskiej przyszłości zajmiesz pozycję kogoś obdarzonego autorytetem, będziesz wypowiadał pewne wyższe racje lub reprezentował pewna społeczność. Inni będą ci ufać - nie zawiedź ich. Karta ta może też wskazywać zaangażowanie w działalność nauczycielska, religijna lub polityczną.

Przyszłość niesie nie tylko wydarzenia, które są logicznym skutkiem tego, co już się zdarzyło; przyszłość to także niespodzianki. O nich mówi karta nr siedem. Papież na tej (7) pozycji: Zetkniesz się z ludźmi obdarzonymi autorytetem, i to może nieoczekiwanie skręcić tor twojego życia. Karta ta może też oznaczać nagłe nawrócenie lub nieoczekiwane przejęcie się pewną ideologią.

Myśląc o niespodziankach, nie możesz zapomnieć o rzeczach oczywistych, które trzymają cię i nie pozwalają zboczyć z ustalonego kursu. To sens karty ósmej. Papież ósmy: Przecież nie będziesz łamać własnych zasad! Nie zrobisz czegoś, co jest sprzeczne z twoimi przekonaniami.

Kiedy tendencje na przyszłość zostały w dużym stopniu wyjaśnione, możesz świadomie określić, jaki rodzaj doskonałości, mistrzostwa stoi przed tobą; jakim dalekim, perspektywicznym celom możesz się poświęcić. To jest szczytny sens karty dziewiątej, świadome bycie kowalem własnego losu. Papież jako dziewiąty:
Masz szanse sięgnąć po najwyższe ideały w takich dziedzinach, jak religia, uczenie innych pewnych wyższych wartości, realizacja tychże ideałów w polityce.

Ale nie myślisz tylko o sobie. Jaki pożytek będą z tego mieli inni? Jaki jest ogólny, społeczny sens twojej działalności? - O tym mówi kolejna karta, dziesiąta. Papież na tej (10)pozycji: Masz wszelkie dane po temu, aby własne ideały, to w co wierzysz, udostępnić pewnemu szerokiemu kręgowi ludzi.

Jednakże ty i twój los nie są wolne od słabości i wad. Skutkiem tego coś ci się nie uda, czegoś nie zdołasz zrealizować. O tych niespełnionych marzeniach mówi karta jedenasta. Papież jako ta (11) karta: Zamiary sięgnięcia po autorytet, a także twoje ideały religijne i społeczne, sprowadzą cię na manowce. Nie tędy droga! Dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

I tak doszliśmy do miejsca, kiedy warto, znając już karty od 1 do 11, jeszcze raz ocenić cała wróżbę. Co mówi Papież jako karta nr 12: W różnych drobnych zdarzeniach i decyzjach życia codziennego kryje się głębszy sens. Może z dnia na dzień to nie być widoczne, ale powoli zbliżasz się do swoich ideałów, realizujesz swoją misję.

I na tym kończy się wróżba. Ale ludzka ciekawość każe pytać, co dalej. I tę dalszą perspektywę, na którą dziś w ogóle nie mamy wpływu, pokazuje karta nr 13. Oto co znaczy, jeżeli tą kartą (13) jest Papież: W dalekiej przyszłości dany ci będzie autorytet, ludzie będą cię słuchać, będziesz wyrażał pewne ogólniejsze racje. Z czego wynika, że na razie taka szansa przed tobą nie stoi.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty

_________________
Wróżby walentynkowe, portrety, afirmacje, zapraszam na: http://drogadoszczescia.cba.pl


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 19:59 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Archetyp - święty
Znaczenie ogólne - znalezienie sensu, wiara w Boga, ufność, poszerzenie horyzontów, rozumieć coś dogłębnie, szczerość, postępować według zasad moralnych
Praca - pracowitość, szukanie i znalezienie satysfakcjonującej pracy, pozostań wierny swym zasadą moralnym, uzyskanie zaufania, praca terapeutyczna, uzasadniony optymizm
Relacje/uczucia - obustronne zaufanie i życzliwość, troszczyć się o siebie nawzajem i siebie ochraniać, błogosławieństwo dla związku, małżeństwo
Świadomość - poszukiwanie i uświadomienie sobie sensu życia
Sfera ducha - uświadomienie sobie swojej subiektywnej prawdy
Cel - głęboka, wewnętrzna wiara w siebie jako rezultat wiary w wyższy cel
Cień - obłuda, dwulicowość, walka religijna, obrońca zasad
Odwrócona - nieuczciwość, wypaczenie, czcza gadanina

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, o 16:08 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:31
Posty: 51
Podziękowań: 0
Domyślnie

Rada z jednej karty:

Jeśli zastanawiasz się, czy podjąć przerwane kiedyś studia, zacząć kurs języka obcego lub inne szkolenie, to właściwy czas na to! Wiedza będzie Ci wchodziła do głowy zadziwiająco szybko. Będziesz zadowolony z tej decyzji, a uzyskane umiejętności dadzą Ci mnóstwo radości. Uważaj na nadmierne wydatki i swoją naiwność w stosunku do ludzi. To także zapowiedź ślubu, związku oficjalnego.
Dobry czas na rozwój duchowy, weryfikację swojego kontaktu z Bogiem, odkrycie znaczenia medytacji, modlitwy, religii.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL