Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
 Tytuł: kamienne kregi
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 20:09 

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Grzybnicy, gmina Manowo jest jednym z niewielu
obiektów z pradziejowymi konstrukcjami kamiennymi zachowanymi w Polsce. Jest ponadto
świadectwem zatrzymania się na okres około 150 lat na Pomorzu Gotów, ludu przybyłego ze
Skandynawii, a mającego niedługo potem odegrać znaczącą rolę w dziejach Cesarstwa
Rzymskiego. Wieloletnim badaczem ( 1974­1986) tego stanowiska był RYSZARD
WOŁĄGIEWICZ, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Materiały i dokumentacja z badań przechowywane są w Muzeum w Koszalinie. Teren
cmentarzyska i zrekonstruowane po przeprowadzeniu systematycznych archeologicznych
badań wykopaliskowych konstrukcje kamienne zostały wyodrębnione jako rezerwat
archeologiczny „KRĘGI KAMIENNE W LESIE GRZYBNICKIM”.


Osobiście bardzo zawsze lubiłam przebywać w kręgach. Ich niesamowita aura i oddziaływanie energetyczne bardzo dobrze wpływają na samopoczucie, wyciszają. Po takim pobycie czuję się jak po dobrym zabiegu bioenergetycznym.
Ale do tematu. Pierwotnie na aktualnych terenach Polski istniało 28 stanowisk z kręgami kamiennymi. Większość z nich została utracona bezpowrotnie w XIX i XX wieku. Zniszczono je, a materiał wykorzystano głównie do budowy dróg. Chociaż znam przypadek gdy jeszcze na początku lat 90-tych ukradziono ostatni kamień z kręgu w Sowim Dole... Wiele z tych miejsc odwiedziłam i naprawdę niewiele zostało do obejrzenia, a czasem w ogóle ślady zostały zatarte. Co ocalało?
To jest właśnie ten temat. Chcę systematycznie pokazywać kolejne miejsca. Tych w bardzo dobrym lub dobrym stanie jest zaledwie 5.
Chciałabym tu zwrócić drobną uwagę, na fakt iż wszelkie datowania w cytowanych materiałach są wykonane na podstawie badania pochówków zrobionych na tych terenach. Rozumiem, że archeolodzy nie mogą przyjąć innego stanowiska nie mając żadnych narzędzi do określenia daty postawienia kamienia na konkretnym miejscu. Co się zaś tyczy pochówków to nie jest tematem. Wedle mojego przekonania pochówki są rzeczą wtórną na terenach kręgów i są o wiele wiele wiele młodsze od samych kręgów.
Jeśli ktoś tam nie był to zachęcam do odwiedzin i proszę o wielki szacunek dla tych miejsc...

Na początek chyba najbardziej znane miejsce: ODRY.

Jeśli chodzi o same Odry to także nie polecam zabierania stamtąd pamiątek w postaci kamieni lub ich odłamków. Proszę się zapytać na miejscu opiekuna rezerwatu, który niejednokrotnie miał okazję odnosić do kręgów kamienie pośpiesznie wrzucone przez płot przez wcześniejszych odwiedzających, którzy szybko się oddalali zaraz po oddaniu własności. Pytanie co za siła zmusiła kogoś żeby tam powrócić i oddać skradzione kamienie?

Trochę danych zaczerpniętych z czyjejś pracy: [las.pl/rozne/kregi/kregi.htm]

Odry

Rezerwat "Kręgi Kamienne" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Czersk, Leśnictwa Odry, w odległości 44km. Na północny wschód od Chojnic i 14km. Na północ od Czerska.
Położony jest po prawej stronie rzeki Wdy - Czarnej Wody (idąc w kierunku wschodnim), którego obszar wynosi około 17ha.
Ten malowniczy zakątek został uznany za rezerwat przyrody w 1958r. Miejsce to oprócz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem archeologicznym
Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje się 10 całych i fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy ma średnice 15m, a największy 33m. Na obwodnicy kręgów ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 cm ponad powierzchnie ziemi. Liczba ich waha się od 16 do 29 sztuk w jednym kręgu. W środku kręgu ustawiony jest jeden, a rzadko dwa kamienie. Prócz kręgów na tereni rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów, o średnicy od 8 do 12m.
Jak powstały te regularne układy kamieni w oddalonym od ludzkich osiedli zakątku? Kto dźwigał i ustawiał te wielkie głazy i jakiemu celowi miało służyć to dzieło?
"Kręgi Kamienne" dają dowód pierwotnej kultury zamierzchłych czasów i stanowią ciekawy przedmiot badań:
- Archeologicznych
- Przyrodniczych
- Kosmologicznych
Od dawna teren ten znajdował się w centrum uwagi wielu badaczy, naukowców i amatorów. Tajemniczymi kręgami i kurhanami zaczęto interesować się kilkadziesiąt lat temu. Pierwsze badania były prowadzone w drugiej połowi XIX wieku. Pierwszymi badaczami byli Stryjkowski Wilhem, Lissauer Abraham. Zniszczyli oni wiele jam grobowych, poprzesuwali i przesunęli niektóre kamienie.
Pomiarów topograficznych terenu dokonał w 1915r. Mierniczy z poznania Paul Stephan. Jako mierniczy najbardziej interesował się rozmieszczeniem kamieni i kręgów. Wg niego można wysunąć tezę, że kręgi kamienne były swego rodzaju zegarami prehistorycznymi.
Pierwszym Polakiem- archeologiem, który zainteresował się tym trenem był prof. Józef Kostrzewski ( odkrywca Biskupina). Uznał on, że tren ten jest cmentarzyskiem z I i II w.n.e, a kręgi i kurhany- grobami. W czasie prac archeologicznych przebadał trzy kurhany i jeden krąg całkowicie. W kurhanach znalazł: złoty wisiorek, paciorki szklane, spinki, sprzączkę brązową, resztki tkanin, ułamki glinianych naczyń z okresu rzymskiego Oprócz grobów popielcowych natrafiono także na występowanie śladów dwóch rodzajów obrzędów pogrzebowych, co pozwoliło wysunąć tezę, ż na tym terenie obok ludu tubylczego, który swoim zwyczajem palił zwłoki zmarłych, pojawili się obcy przybysze z północy.
W I w.n.e. na Pomorzu pojawiła się ludność germańska- Gotowie, którzy przybyli z Skandynawii podczas swej wędrówki nad Morze Czarne. Pozostałością po nich są groby szkieletowe.
W 1962r. wznowiono na terenie rezerwatu badania archeologiczne. Prace naukowo- badawcze rozpoczął doc. dr Jerzy Kmieciński z Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Na szczególną uwagę zasługują groby znalezione w kurhanach, zwłaszcza kobiece. Są one bogato wyposażone w różne ozdoby, co pozwala przypuszczać, ż kobieta- matka odgrywała bardzo ważną role w ówczesnym społeczeństwie (zapinki, agrafy, paciorki, bransolety, wisiorki, naczynia, które nie były produkowane na miejscu, ale w pracowniach Cesarstwa Rzymskiego). Męskie pochówki były ubogie, gdyż nie było zwyczaju wkładania do grobu narzędzi ani uzbrojenia.
Rewelacją było odkrycie śladów orki, które dostrzeżono na granicy calca i próchnicy i pierwotnej. Ślady orki pochodzą z okresu, kiedy na tym obszarze mieszkała ludność kultury pomorskiej. Odkrycie to świadczy zdecydowanie o rolniczym charakterze ludności. Doc. Dr J. Kmieciński prowadził badania wykopaliskowe w 8 kręgach i 25 kurhanach. Odkryto około 480 grobów. Wg niego cmentarzysko odrzańskie pochodzi z II- IV w.n.e.
Ostatnio badania prowadzi dr Tadeusz Grabarczyk, który twierdzi, że jest to cmentarzysko Gotów. Około 70 r.n.e nad Wdę przybywa jedna przybywa jedna z grup Skandynawskich. Osiedlają się prawdopodobnie w najbliższej okolicy na okres130-150 lat. Goci chowają w kurhanach z nasypem kamiennym, w kręgach kamiennych i części płaskiej cmentarzyska, gdzie wszystkie groby były początkowo oznaczone tzw. stelami.
W grobach szkieletowych na uwagę zasługuje fakt, że głowa zmarłego zwrócona była w kierunku północnym. Łącznie odkryto ponad 600 grobów. Pobyt Gotów na tym terenie stanowił tylko epizod w dziejach tej ziemi.
Wg dr T. Grabarczyka obiekt jest cmentarzyskiem z okresu wpływów rzymskich, użytkowanym przez skandynawskich Gotów w latach 70-200 (220) r. n.e

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kamienne kregi
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 20:11 

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Kolejne miejsce do odwiedzenia: LEŚNO
Jedno z mniej rozpowszechnionych miejsc. Znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Odr.
Wielce urokliwe miejsce i z jednym wspaniałym (energetycznie) i bardzo dobrze zachowanym kręgiem. Nieco dalej w lesie znajduje się cmentarzysko z kurhanami i grobami. Jedyny krąg znajduje się tuż za bramą wejściową, pozostałe to tylko wieńce kurhanowe...
Ten krąg jest też o tyle ciekawy, że powstał jako pierwszy na tych terenach (dane nieoficjalne).

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kamienne kregi
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 20:14 

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
zrodlo ponizszego tekstu: [http://www.abcwypoczynku.pl/article.php?id=53]

Wielką atrakcją Leśna (miejscowość położona na Kaszubach, niedaleko Brus - Pomorskie) jest rezerwat archeologiczny, na terenie którego naliczono kilkadziesiąt wielkich kamiennych kręgów, liczne cmentarzyska z różnych epok, kurhany i groby skrzynkowe sprzed kilku tysięcy lat. Badania archeologiczne, prowadzone tu regularnie od 1975 r., ujawniły między innymi tzw. cmentarzysko grobów książęcych z bogato wyposażonymi pochówkami sprzed dwóch tysięcy lat, wielokulturowe cmentarzysko kurhanowe z 13 kompletnymi kurhanami oraz 19 unikalnych grobów skrzynkowych datowane na 500 lat p.n.e. Naukowcy przebadali i udokumentowali ponadto 20 kamiennych kręgów oraz liczne groby popielcowe kultury Łużyckiej z końca epoki brązu (VIII-VI w. p.n.e.). W pobliżu odkryto jeszcze jedną tajemniczą nekropolię, gdzie odsłonięto do tej pory 26 grobów ciałopalnych popielnicowych i jamowych. Jakby tego było mało, archeolodzy znaleźli w okolicy ślady osady z wczesnej epoki żelaza i okresu rzymskiego. Nie wspominając już o niezliczonych pochówkach z początku naszej ery... Krótko mówiąc jest to kopalnia wiedzy o mieszkańcach Kaszub sprzed 2-3 tysięcy lat!
Gigantyczna nekropolia w Leśnie jest z pewnością największym w tej części Europy skupiskiem tajemniczych kamiennych kręgów, o pochodzenie których spierają się od dawna badacze. Każdego roku przyjeżdżają tu ekipy archeologów i historyków, którzy wciąż próbują wyjaśnić zagadkę tego i podobnych miejsc na Kaszubach. Nawet wśród tak zwanych poważnych naukowców coraz bardziej popularna staje się teoria, według której kamienne kręgi są dużo starsze od otaczających je kurhanów. Ludy, których szczątki spoczywają do dziś w kurhanach, miały się osiedlić w tych miejscach i wykorzystywać wzgórze jako miejsce pochówków właśnie ze względu na tajemniczą moc kamiennych kręgów, będących od niepamiętnych czasów miejscem kultu.
Szwajcarski badacz śladów kosmitów czyli obcych cywilizacji na Ziemi, Erich von Däniken nieprzerwanie twierdzi, że tajemnicze miejsca na Kaszubach były pierwotnie lądowiskami statków kosmicznych. Co ciekawe, także radiesteci twierdzą, że z kamiennymi kręgami "jest coś nie tak". Podobno przebiega przez nie linia energetyczna o niezbadanych właściwościach magnetycznych. Swoją teorię mają także astronomowie, którzy uważają, że przy pomocy kręgów można wyznaczyć położenie słońca i niektórych gwiazd. Niektórzy twierdzą, że są to słoneczne zegary wskazujące między innymi czas przesilenia letniego. Jest także grupa tzw. paleoarcheologów, którzy przypuszczają, że w ustawionych z kamieni okręgach jest zawarta jakaś tajemna wiedza - niczym na dyskietkach, zaś my ciągle jeszcze nie potrafimy odczytać przekazanych nam informacji... Zwolennicy każdej z tych teorii wskazują przy tym na fakt, że nie bez przyczyny kręgi budowano na wzniesieniach i szczytach.






W tekście powyżej mówi się o wielu kręgach, ale to nieporozumienie. Jedyny krąg znajduje się tuż za bramą wejściową.

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kamienne kregi
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 20:15 

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Na dzis te 2 wystarcza to i tak duzo czytania ;) mozna i-)

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kamienne kregi
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 20:18 

Dołączył(a): 27 mar 2012, o 13:18
Posty: 73
Podziękowań: 10
Grzybnice opisze na koncu bo jest mi najblizsza a do tego najciekawsza :)

_________________
"Nie wierzcie w nic, bez wzgledu na to, gdzie to przeczytacie lub kto to powie, nawet gdybym ja to powiedzial, jesli to nie zgadza sie z waszym rozumem i zdrowym rozsadkiem"
Budda


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL