[ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 5 Denarów
PostNapisane: 14 sty 2013, o 19:53 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 22:31
Posty: 2315
Podziękowań: 1233
PIĄTKA DENARÓW (MONET)

Ilustracje karty:
ObrazekObrazek
Pierwsza karta pochodzi z talii: Tarot Rider Waite
Druga karta pochodzi z talii: Tarot Snów


Znaczenie karty:
Piątka Monet Bankructwo czy przezorność?

Kiedy Arthur E. Waite i Pamela Coleman-Smith stworzyli swoją słynną talię z obrazkami na Małych Arkanach, na Piątce Monet umieścili rysunek dramatyczny i przygnębiający: dwoje żebraków-kaleków, brnących o kulach przez śnieg... A gdzie owe tytułowe pięć monet? - To wzór na witrażu w oknie budynku, pod którym nieszczęśnicy obnoszą swoją biedę. Może to kościół, może bank?

Inni autorzy kart też nie mieli zbyt dobrego wyobrażenia o Piątce Monet, bo na przykład David Sheridan narysował na niej dwoje rozbitków na tratwie, gdzie monety mają postać złotych rybek, uciekających w toń.

Dopiero Aleister Crowley... (być może właśnie on pierwszy naprawdę zrozumiał tarot! I proszę nie wierzyć pogłoskom, że był satanistą. Był wielkim mędrcem, a tacy rzadko się podobają opinii publicznej) Dopiero Crowley odkrył pozytywny sens tej karty. Opatrzył ją tytułem, który po angielsku znaczy zarówno zmartwienie, jak i dawać sobie radę, a w astrologii przyporządkował jej Merkurego w znaku Byka. Dodał komentarz: potrzebny jest potężny Merkury, aby wyprowadzić Byka z równowagi.

Słowa Crowleya są symboliczne, ale znakomicie oddają one sens tej karty. Znak Byka reprezentuje tutaj tępy materializm, przywiązanie do pieniędzy i dostatku, a także przekonanie, że świat ma ustalony porządek, i jak coś zaczęło w pewien sposób iść, to już tak będzie szło. Znak Byka, jak wół zaprzężony do pługa, nie umie rozglądać się na boki. Kiedy źle się dzieje w sprawach materialnych i finansowych, jest to dla niego prawdziwa tragedia. I wtedy musi wkroczyć Merkury, czyli przemyślna i zaradna inteligencja. Sensem Piątki Monet jest właśnie inteligencja, która uruchamia się w sytuacji materialnego zagrożenia.

Piątka Monet oznacza więc nie tyle nędzę, co właśnie sztukę wychodzenia z nędzy i omijania groźby bankructwa. Oznacza umiejętność liczenia, planowania i rozumowego przewidywanie przyszłości. Oznacza też umiejętność przygotowania się na chude lata.

Jeżeli karta ta pojawi się w odpowiedzi na pytanie dotyczące biznesu, oznacza to, że konieczna jest większa zaradność i oszczędność; że nie rozmach i ryzyko, a mrówcza dokładność jest właściwą drogą.

Przy innych pytaniach jest podobnie: karta ta przypomina o tym, że trzeba mieć wszystko policzone, że trzeba wiedzieć, ile się ma pieniędzy i na jakie własne możliwości można liczyć; każe ściśle trzymać się ziemi, szykować się na wielkie przeciwności losu - gdyż tylko w ten sposób można będzie uniknąć tej biedy, która naprawdę przyjdzie.

Piątka Monet patronuje wszystkim tym, którzy liczą i spisują, a więc statystykom i księgowym. Piątka Monet czasami oznacza też te dziedziny wiedzy, które są wieczne i nie zależą od tego, jak się układają sprawy materialne - takie jak matematyka, astronomia, a także... teologia.
--------------------------------------------------------------------------------

Piątka Monet czyli Zaciskanie Pasa

Wiemy już, że tarotowe Piątki to zapowiedź ciężkich czasów i znalezienia się w opałach. A skoro "kolor" Monet kojarzy się z żywiołem Ziemi i ziemskimi dobrami, to logiczny wniosek stąd wypływa, że kłopoty, które zwiastuje Piątka Monet, związane są z niedostatkiem owych ziemskich dóbr, a więc z biedą, zaciskaniem pasa, a może nawet (odpukać!!!) z bankructwem. Tak właśnie tę kartę odczytali Arthur E. Waite i Pamela Coleman-Smith, rysując na niej dwoje żebraków-kalek, na tle miasta zasypanego śniegiem. Kiedy strapiony (lub zaciekawiony) klient przychodzi do wróżbity, wyczekuje przede wszystkim odpowiedzi, czy będzie dobrze, czy źle. Ale dobro i zło są stwarzane przez nasze oczekiwania i uprzedzenia. Karty tarota są poza dobrem i złem; i również Piątka Monet nie byłaby sobą, gdyby nie oznaczała (na równi ze złymi) zarazem dobrych rzeczy. Pozytywną stroną tej karty jest rozsądek, umiejętność liczenia i planowania, a także sztuka tworzenia wartości ponadczasowych, czyli takich, których nie ruszą przemijające cykle lepszej lub gorszej koniunktury. Ta karta nakierowuje naszą uwagę ku rzeczom wiecznym i godnym wykucia w granicie (dlatego na wspomnianej karcie Waite'a i Coleman-Smith tłem dla dwojga nieszczęśników są wiecznie trwałe mury świątyni) - takim jak dogmaty religii, prawdy geometrii i niewzruszone prawa przyrody.

Piątka Monet jako karta główna i pierwsza: Idą ciężkie czasy; należy się liczyć z niedostatkiem, oszczędnością i surowością warunków życia. Przetrwasz to, jeżeli wykażesz się umiejętnością planowania i poprzestawania na małym. Materialna skromność będzie zarazem wartościowym treningiem dla ducha.

Jako karta druga z kolei; zagrożenia i ostrzeżenia: Grozi ci bieda, niedostatek środków do życia; zbliża się czas trudów, wyrzeczeń, wymuszonych oszczędności. Przedsięwzięciom gospodarczym grozi bankructwo, przymusowa wyprzedaż itd.

Karta trzecia; wytyczne do działania: Nie masz swobody działania; swoje cele musisz osiągnąć przy pomocy skromnych środków. Konieczna jest oszczędność, przezorność, skrupulatność. Każdy krok musi być poprzedzony starannym namysłem, planowaniem, przewidywaniem skutków.

Karta czwarta; obciążenia z przeszłości: Ciąży na tobie miniona bieda i brak środków. Nauczyłeś się odruchowo oszczędzać i poprzestawać na małym. Jesteś trochę jak pies chowany pod szafą, który wyrósł na jamnika.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach, ludziach z otoczenia: Otaczający cię ludzie ograniczają cię, skłaniają do poprzestawania na małym, nie pozwalają rozwinąć skrzydeł. W interesach ta karta może znaczyć, że stracisz przez nieudolność wspólnika.

Jako karta szósta: prognoza na bliską przyszłość: Zbliżają się ciężkie czasy i sukcesem będzie zawczasu się do nich przygotować. Licz na swój rozsądek - dzięki niemu możesz bezboleśnie przejść przez strefę cienia i zyskać cenne doświadczenia na przyszłość.

Karta siódma: niespodzianki, siła wyższa: Konieczność oddania komuś sporej części swojego majątku, podzielenia się z potrzebującymi; straty materialne z powodu pewnej siły wyższej.

Karta ósma: ograniczenia, które lekceważysz: Nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jesteś wyćwiczony i przystosowany do życia w niedostatku. (Gdybyś wygrał milion w lotto, nie wiedziałbyś co z tym zrobić.)

Karta dziewiąta; mistrzostwo: Masz szansę osiągnąć doskonałość w sztuce radzenia sobie z trudnymi warunkami życia. Także: sprzyjająca karta dla twórców w naukach ścisłych.

Karta dziesiąta: pożytek dla innych: Pomożesz innym w biedzie; podzielisz się swoimi dobrami materialnymi.

Karta jedenasta: sprawy nieudane i nie dokończone: Plany wzbogacenia się pozostaną iluzjami.

Karta dwunasta: podsumowanie rozkładu kart: Dodatkowe ostrzeżenie przed niedostatkiem, nie udaniem się przedsięwzięć zarobkowych; dodatkowe wezwanie do oszczędności i umiaru.

Karta trzynasta: następny obrót koła losu: Wciąż jest przed tobą realna perspektywa pójścia z torbami.

źródło: Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty

Piątka denarów
Ubóstwo, trudności, szukanie pomocy.

Uczucia
Karta oznacza, że w związku czegoś brakuje, nie jest on do końca spełniony, nie tak go sobie wyobrażaliśmy, odczuwamy inne potrzeby niż te, które ma partner, mamy różne oczekiwania i ideały, zasady. Karta może wskazywać na to, że związek ma poważne braki i jego trwałość zostanie wystawiona na próbę. Często też oznacza brak poczucia bezpieczeństwa w związku, brak troski, opiekuńczości o partnera, zaniedbywanie jego spraw, brak zrozumienia, cierpliwości, wyrozumiałości. Karta piątka monet może symbolizować związek, w którym trudna sytuacja materialna, wymusza wiele wysiłku w życiu codziennym, walkę o przetrwanie, trudy, problemy związane z utrzymaniem się, przez które związek także może ucierpieć. Duży wpływ na związek ma sytuacja materialna. Partnerzy, którzy nie mogą zrealizować niektórych potrzeb materialnych, popadają w konflikty, wzajemne oskarżenia. Pojawienie się karty nie zawsze oznacza brak zabezpieczenia materialnego w związku, ale często też inne braki, nad którymi trzeba będzie popracować, ponieważ kryzys będzie się pogłębiał. Zapowiedź problemów, trudnych sytuacji, prób, na które zostanie wystawiony związek. Karta może symbolizować samotność, tęsknotę za uczuciem, kompleksy z powodu braku partnera, niskie poczucie wartości, niską samoocenę. Może wskazywać na osoby, które uważają, że nie mają zbyt wiele zaoferowania drugiej osobie, przez to mają również trudności z nawiązywanie znajomości, czy utrzymaniem związku. Okres próby dla związku, chudsze czasy, zmiana warunków materialnych, kłopoty w domu, brak wiary w wartości duchowe, uświadomienie sobie, że pieniądze szczęścia nie dają, jeśli nie można ich dzielić z inną osobą, niemożność zrealizowania potrzeb uczuciowych, duchowych, lęk przed samotnością, odrzuceniem. Jest to także wskazówka, by uporządkować sprawy domowe.

Finanse
Pojawienie się karty w rozkładzie jest oznaką trudności w naszym życiu zawodowym czy w sprawach finansowych. To wszelkiego rodzaju problemy z pieniędzmi, z pracą i wynikająca z tego walką o przetrwanie. Może oznaczać utratę głównego źródła utrzymania, nagłe wypowiedzenie, które powoduje spustoszenie w naszym życiu. Piątka denarów to ubóstwo materialne, poważne straty pieniędzy, bycie na czyjejś łasce, to także ostrzeżenie przed tym, że pieniądze mogą się skończyć. W pytaniach o powodzenie naszych przedsięwzięć pojawienie się karty oznacza, że niestety ale będziemy musieli liczyć się z dosyć dotkliwą stratą lub porażką. To nieudane egzaminy, niezałatwione sprawy, odmowy, zmiana statusu społecznego, problemy ze znalezieniem pracy. Piątka denarów to po prostu karta trudności i strat, trzeba się będzie na to przygotować, może nie być łatwo. Niezależnie od konkretnej sytuacji karta wskazuje, że musimy podjąć pewne kroki, które zapewnią nam pomoc w naprawie sytuacji. Nawet ze złej sytuacji można znaleźć rozwiązanie, jeśli sprawa jest poważna i ledwo wiążemy koniec z końcem to nie bójmy się prosić o pomoc. Może jest to jedyny sposób na przetrwanie? Karta ta czasami doskonale oddaje sens przysłowia „przyjaciół poznaje się w biedzie”. W trudnej sytuacji będziesz mógł przekonać się na kogo możesz liczyć i kto udzieli Ci wsparcia, finansowego bądź duchowego. To także wszelkiego rodzaju ograniczenia, troski materialne, szara, ciężka codzienność, ciężka praca za niską pensję, niestabilność, pech, zadłużenie, kara pieniężna, wołanie o pomoc, żebranie.

źródło:strona magiakart.

_________________
Wróżby, Tarotowe portrety www.arkanalosu.pl


 Zobacz profil  
 


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL