Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Drukuj
Autor Wiadomość
 Tytuł: Arkana Tarota
PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:01 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2260
Podziękowań: 1200
ARKANA TAROTA

Słowo "arkana" oznacza "sekretne sposoby, tajniki, sekrety, tajemnice", a także "tajemnice jakiejś dziedziny wiedzy". Karty tarota są nazywane arkanami, ponieważ umieszczonym na nich wizerunkom przypisuje się wiele znaczeń symbolicznych.

Talia tarota liczy 78 kart, które dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza to Małe Arkana (56 kart), w skład których wchodzą cztery kolory (puchary, denary, buławy i miecze). Każdy z tych kolorów zawiera 14 kart. Pozostałe 22 karty nazywane są atutami lub Wielkimi Arkanami.

Karty Tarota do Wróżenia
Karty Tarota służące do wróżenia mają następujące symbole: denary, puchary, miecze i buławy. Każdy kolor składa się z 14 kart, 10 z przypisanymi liczbami (od asa do dziesięciu) i 4 figur (giermek, rycerz, królowa i król). Na pozostałych 22 kartach, czyli Wielkich Arkanach, znajdują się ikony pełne znaczeń, każdy atut ma własną nazwę i wszystkie są ponumerowane od 0 do 21 lub od 1 do 22, w zależności od szkoły ich twórcy.

WIELKIE ARKANA

Tarot jest sposobem przewidywania przyszłości. Każda karta jest nazwana arkanum, a każda talia dzieli się na dwa arkana - Arkana Wielkie składające się z 22 specjalnych kart atutowych i Arkana Małe składające się z 56 kart.

Pochodzenie Tarota nie jest całkowicie wyjaśnione, ale jedna z najpopularniejszych teorii mówi, że oparty jest on na pewnym rodzaju gry w karty Desawatara, wynalezionej w Indiach około 3000 lat temu. Tarot został przeniesiony do Europy przez kastę Hindusów, którzy wywiezieni z ojczyzny około X wieku, podążyli szlakiem jedwabnym przez środkową Europę.
Pierwsza historyczna wzmianka o Tarocie jako o grze w karty pochodzi z XIV wieku z wielkich dworów w Wenecji, Mediolanie i Florencji, ale wspomniane są w niej tylko Wielkie Arkana.
Tarota szybko zaczęto wiązać z Cyganami, którzy podróżowali przez północną Afrykę, środkowy Wschód i Hiszpanię. Zainspirowali oni Tarot Cyganów, w którym po raz pierwszy jest wzmianka o 56 Małych Arkanach: Mieczach, Buławach, Denarach, Kielichach.
Tradycyjna talia kart klasycznych, której używamy w naszych czasach wywodzi się z Małych Arkanów. Miecze to Piki, Buławy to Kara, Denary to Trefle, Kielichy to Kiery.
Pierwszym krokiem do wróżenia jest poznanie kart Wielkich Arkanów. Symbolizują one codzienne sytuacje i różnych ludzi z Twojego życia. Karty przedstawiające postacie są nazywane kartami dworskimi lub figurami. Naukę Tarota rozpoczynamy od poznania znaczenie wszystkich 22 kart Arkan Wielkich.

MAŁE ARKANA

Małe Arkana zawierają treść symboliczną, która z jednej strony jest wyrażona konkretnym numerem oraz figurą karty, a z drugiej kolorem, do którego ta karta należy. Wszystkie te elementy dostarczają informacji związanych z życiem codziennym, są więc doskonałym uzupełnieniem Wielkich Arkanów.

Małe Arkana (56 kart) dzielą się na cztery kolory odpowiadające symbolom talii hiszpańskiej: buławom, pucharom, mieczom i denarom. W talii francuskiej kolory te nazywane są odpowiednio treflami, kierami, pikami i karo. Każdy kolor składa się z 14 kart, z których 10 to karty numerowane, a cztery to tak zwane figury dworskie, czyli paź (albo giermek), rycerz, królowa i król.
Podczas interpretacji Małych Arkanów należy pamiętać, ze poszczególne kolory, a także wizerunek dominujący w każdym z nich, odpowiadają czterem żywiołom: wody, ognia, powietrza i ziemi, które ze swej strony odnoszą się do poszczególnych znaków zodiaku.

Kolor Buław
Buława przypomina kij, grubą gałąź drzewa, maczugę lub pałkę. Ze względu na powiązanie ze światem natury symbolizuje odrodzenie i wzrost. Dlatego w dawnych kartach buławy przedstawiano jako grube i liściaste gałęzie, często w otoczeniu roślin i kwiatów. Jako broń wyobrażają zdolność człowieka do samodzielnej walki z przeciwieństwami. Są również symbolem władzy i przywództwa. Odpowiadają żywiołowi ognia i są związane z ognistymi znakami astrologicznymi - z Baranem, Lwem i Strzelcem. Symbolizują wiosnę, poranek oraz wschodni kierunek świata.
Reprezentują światło w dwóch jego aspektach - materialnym (ziemskim) i duchowym.

Kolor Pucharów
Duchowy i ziemski wymiar ma także kolor pucharów. W pierwszym znaczeniu puchar to naczynie wypełnione świętą i uzdrawiającą wodą życia, będące zarazem świętym Graalem - kielichem, z którego Chrystus pił podczas ostatniej wieczerzy. Jako rezerwuar życiodajnej wody stanowi on analogon kotła Dadgi, którego zawartość - według mitów celtyckich - nigdy się nie wyczerpywała i miała moc przywracania życia zmarłym. Będąc rytualnym naczyniem używanym podczas ceremonii religijnych, puchar staje się łącznikiem pomiędzy tym co duchowe, a tym co materialne (ziemskie). To w nim dokonuje się przemiana wina w krew Mesjasza, to z niego ludzie przyjmują eucharystię lub czerpią wodę do odprawienia chrztu symbolizującego śmierć starego i narodziny nowego człowieka. Z tego też względu kolor pucharów został skojarzony z uczuciami, przede wszystkim z miłością i wyobraźnią. Związany jest z żywiołem wody, wodnymi znakami zodiaku - z Rakiem, Skorpionem i z Rybami. Odpowiada południowej stronie świata, symbolizuje lato i pełnię dnia.

Kolor Mieczy
Miecze, związane z walką, myśleniem i rozumem, wskazują na szlachectwo, a także na świat sacrum i magii. W legendach arturiańskich miecz Króla Artura, Excalibur, został wykuty z metalu pochodzącego z nieba i tkwił w kamieniu tak długo, aż znalazł się człowiek godny wydobycia go stamtąd. Człowiekiem tym był król Artur - władca ziemskiego kręgu, mądry i sprawiedliwy obrońca swoich poddanych.
Po śmierci Artura miecz został wrzucony do jeziora otaczającego wyspę Avalon. Ziemia zaś pogrążyła się w chaosie.
Żywiołem, do którego odnosi się kolor mieczy jest powietrze - tchnienie życia. Przypisuje się mu powietrzne znaki zodiaku - Bliźnięta, Wagę i Wodnika. Odpowiada mu jesień, zmierzch i zachód słońca oraz zachodnia strona świata.

Kolor Denarów
Denary mają dwoistą naturę. Z jednej strony są związkiem ze światem materialnym, ekonomią i finansami. Dlatego zostały skojarzone z najstarszym żywiołem - ziemią, która obdarza nas pożywieniem i odzieniem, a także pracą, za którą dostajemy wynagrodzenie właśnie w formie pieniędzy (denarów). Tym samym kolor ten połączono ze znakami astrologicznymi związanymi ze znakami ziemi, czyli Bykiem, Panną i Koziorożcem. Z drugiej strony złoto, z którego zostały wykonane denary jest metalem szlachetnym, symbolem światła, pełni, doskonałości i boskości. Krąg to kształt doskonały, symbol pełni. Z tej strony denary jawią się jako symbole całości, boskości i duchowego bogactwa. Dawni okultyści byli świadomi tego faktu, gdyż ozdabiali denary znakiem pentagramu - symbolem harmonii, połączenia przeciwieństw, będącym także magicznym znakiem ochronnym. Jako symbol niezgłębionych tajemnic denary korelują z nocą, północą, północną stroną świata oraz zimą - czasem, kiedy dokonuje się misterium Światła przezwyciężającego Mrok.

Znaczenie Liczb
Każda liczba określająca daną kartę Małych Arkanów ma własną symbolikę. Na przykład jeden, symbolizuje potencjalność, oznacza początek czegoś, a także ludzkie plany i pragnienia. Plany te zaczynają się precyzować wraz z pojawieniem się dwójki, a przy trójce nabierają pełnego kształtu. Liczby mają również znaczenie związane z kolorem. Na przykład siódemka, magiczna i mistyczna liczba, która symbolizuje siłę Boga w naturze, wzmacnia własności poszczególnych żywiołów. W przypadku pucharów liczba siedem potęguje własność wody - ponieważ tafla wody tak jak lustro odbija rzeczywistość, przedstawiając jej iluzoryczny obraz, skutkiem czego nie widzimy świata takim, jakim jest, lecz takim, jakim nam się on jawi w zwierciadle naszego umysłu. Natomiast siódemka denarów wzmacnia właściwości żywiołu ziemi, symbolizującego życie i dostatek, dlatego jej pojawienie się stanowi dobrą wróżbę. I wreszcie interpretacja każdej liczby zależy od jej otoczenia, czyli od kart, które znajdują się w jej sąsiedztwie.

Symbole Arkanów
Różne sposoby odczytywania symboli tarota zależą od sposobu podejścia do kart, którymi chcemy się posłużyć (podejście ezoteryczne, astrologiczne, kabalistyczne itd.). Na ogół sposoby te są komplementarne.
Analiza symboli jest złożona, gdy stanowi syntezę symboliki funkcjonującej w różnych kulturach, we wszystkich epokach i we wszystkich miejscach.
Na podstawie analizy figur z tarota marsylskiego - najbardziej tradycyjnego oraz tarota Ridera-Waite'a - najbardziej popularnego można dojść do wniosku, że ikony arkanów nie są czystym kaprysem artysty, ale stanowią syntezę prądów filozoficznych, kulturowych i okultystycznych na przestrzeni wieków.

Podstawowe symbole
Bogata symbolika arkanów tarota stała się przyczyną wielu spekulacji na temat ich pochodzenia. Mamy do czynienia z mieszaniną wizerunków biblijnych, żywiołów natury, konstelacji zodiakalnych, symboli astrologicznych, alegorii średniowiecznych i odniesień do mitologii. Na przykład kolumny, które znajdują się za postacią Kapłana, stanowią aluzję do świątyni Salomona, a owoc granatu, który trzyma Kapłanka w niektórych taliach jest owocem Persefony, greckiej bogini świata zmarłych.

Oto niektóre symbole:
Woda - Woda to pierwotny "ocean", z którego wyłania się Ziemia. Jest także symbolem oczyszczenia i odnowy.
Skrzydła - Symbolizują uniesienie i uduchowienie. U starożytnych Greków reprezentowały inteligencję, u chrześcijan - ducha.
Anioł - Istota niematerialna, pośrednicząca między bóstwem a ludźmi. Jest symbolem zwiastuna boskości.
Zwierzę - Reprezentuje moce instynktowe i najgłębsze warstwy nieświadomości. Symbolizuje również zasady i siły kosmiczne.
Broda - To symbol męskości, odwagi i autorytetu. Jeśli ten, kto nosi brodę, jest w podeszłym wieku, reprezentuje ona mądrość i autorytet duchowy.
Laska - Wyraża pionową więź miedzy niebem a ziemią, reprezentuje oś świata i jest symbolem autorytetu.
Peleryna - Wyraża zdolność do ukrycia się i odcięcia od nurtów myślenia zbiorowego.
Berło - Jest symbolem płodności i panowania, władzy i autorytetu.
Naszyjnik - Symbolizuje kosmiczne zjednoczenie absolutne wszystkich bytów i stanów w jedną wspólną istotę rzeczy.
Kolumny - reprezentują dwa filary Drzewa Życia, aktywny i pasywny. Znaleźć się między kolumnami jest równoznaczne z odnalezieniem "złotego środka" i właściwego miejsca we wszechświecie.
Nagość - Ma związek z pozbawieniem dóbr materialnych i tym samym stanowi synonim niewinności i czystości.
Miecz - Symbolizuje między innymi słowo, wolność, sprawiedliwość, władzę, odwagę.
Kwiat - Ze względu na jego kształt wiąże się z wyobrażeniem środka oraz z duszą. Ze względu na jego naturę symbolizuje nietrwałość rzeczy.
Koło - Nawiązuje do doskonałości ducha. Jest symbolem ruchu i bezruchu, a także ciągłości, precyzji, egzystencji, powrotu.
Kapelusz - Znak przyswojenia wyższej energii, symbolizuje myśli tego, kto go nosi. Jest również symbolem ochrony.

_________________
Wróżby walentynkowe, portrety, afirmacje, zapraszam na: http://drogadoszczescia.cba.pl


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:19 
Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2012, o 12:34
Posty: 346
Podziękowań: 203
Napisałaś że Arkana małe są podzielone na cztery kolory, wybacz Iriso jednak tutaj muszę się z Tobą nie zgodzić w tej kwestii, Ja słyszałem nazwę która lepiej opisuje te cztery "kolory" a mianowicie królestwa, Arkana małe są podzielone po równo na Królestwo Denarów ( monet), Królestwo mieczy, Królestwo kielichów, i królestwo buław ( pałek).
Nazwa królestwo wzięło się to z tą że w każdym z tych królestw występuje zarówno Król, Królowa, Rycerz i Paź.

Dodatkowo takim już szczegółem, w Arkanach Wielkich mamy co prawda 22 dwie karty, jedna z nich jest kartą ruchomą i jest to głupiec. Dlaczego jest to karta ruchoma? Ponieważ w zależności od talii kart, karta głupca ma numer 0 albo 22.

_________________
http://wrozbitabartemaus.manifo.com
http://ezocud.pl


 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:26 
Szaman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012, o 23:31
Posty: 2260
Podziękowań: 1200
To nie ja jestem autorką tego artykułu, ja tylko to ładnie przepisałam. No i cóż jak oni napisali kolory, to ja napisałam kolory, wiem, że się mówi królestwo, albo jeszcze inaczej dwór - Dwór Kielichów, Buław itd.

O Głupcu jest zamieszczona taka informacja, że to jest albo karta 0 albo 22 w zależności od szkoły, której uczył się autor talii.

_________________
Wróżby walentynkowe, portrety, afirmacje, zapraszam na: http://drogadoszczescia.cba.pl


 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arkana Tarota
PostNapisane: 6 sty 2013, o 23:57 
Kreator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2012, o 18:30
Posty: 101
Podziękowań: 34
Dobrze jest napisane w artykule: kolory. Karty te pierwotnie służyły do gry. Zresztą nadal służą. Kolory to umowna nazwa. Tak jak w talii francuskiej - klasycznej są kolory, tak i w hiszpańskiej ( Anglicy mówią suits - czyli hmmm... ubiór, Hiszpanie palos - czyli kije, a my kolory).

Co do pochodzenia kart i ich udokumentowania informacje są różne. Również co do tego gdzie - w którym mieście Europy się pojawiły). Natomiast arkana małe na pewno były już wcześniej niż w XIV w., gdyż używano je w Islamie, w tym także Hiszpanii już wieki wstecz. Zresztą też Arabom przypisuje się pochodzenie talii hiszpańskiej, czyli faktycznie małych arkan.


 Zobacz profil  
 
Odpowiedz w temacie


Przyjaciele: dobrysennik.pl
Centrum pobierania

Witaj na Naszym forum o tematyce - rozwój osobisty i duchowy. Porozmawiasz tutaj z użytkownikami na tematy niezwykłe. Warto również sprawdzić aktualny horoskop na cały rok 2013 razem z przesłaniem anielskim dla każdego znaku zodiaku! Oprócz tego nasi użytkownicy pomogą zinterpretować twój sen oraz zagłębią Cię w tematykę rozwoju osobistego, spraw związanych z duchowością, jak i również ezoteryką. Sprawdzisz także znaczenie snu w naszym własnym senniku online, w którym podyskutujesz z użytkownikami.
Regulamin, polityka prywatności i kontakt
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group | phpBB SEO | Spolszczenie: phpbb3.pl
Copyright © 2012 by WrotaRozwoju.PL